Dnia 6 grudnia 2019 r. odbyło się spotkanie uczniów klasy VII z panią Joanną Witkowską, pracownikiem Urzędu Skarbowego z Pruszkowa. Zostało ono poświęcone hazardowi -problemowi, z którym walczy KAS. Ideą spotkania było uświadomienie młodzieży, że hazard to jedno z uzależnień behawioralnych, niebezpiecznych w tym samym stopniu, co używki typu alkohol, papierosy czy narkotyki. Uczniowie poznali zwodniczy mechanizm działania maszyn hazardowych, polegający na wyczuwaniu uzależnionego gracza poprzez częstotliwość kliknięć czy szybkość wrzucania kolejnych sum, a także złudną iluzję kontroli gry na automatach. Nie mają one nic wspólnego ze zręcznością czy wiedzą, są jedynie źródłem zysku dla firmy urządzający nielegalny hazard. Młodzież wykazała duże zainteresowanie problemem, aktywnie włączała się do rozmowy, poruszając wiele zagadnień dotyczących hazardu, z którym spotkała się w swoim otoczeniu.
UWAGA KONKURS!!!
SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY
NAMALUJ ULUBIONĄ KOLĘDĘ
Kolędowanie to jedna z piękniejszych polskich tradycji, która ubarwia i wzbogaca przeżywanie tajemnicy Świąt Bożego Narodzenia. Ideą konkursu "Namaluj ulubioną kolędę” jest zmierzenie się z próbą przeniesienia treści i znaczenia Bożonarodzeniowych kolęd lub ich fragmentów na język sztuk plastycznych. Jak przekształcić muzykę i słowa w barwy, formy, symbole? Jak w twórczy sposób odzwierciedlić treść i symbolikę Świąt Bożego Narodzenia ukrytą w wersach kolęd…?
Konkurs skierowany jest do wszystkich uczniów naszej szkoły. Format oraz technika pracy dowolna. Prace należy składać w świetlicy szkolnej do 31 stycznia 2020 r.
CZEKAJĄ NAGRODY I DYPLOMY. ZAPRASZAMY
Mikołajki...
6 grudnia 2019 r. w Szkole Podstawowej w Wyczółkach Samorząd Szkolny zorganizował „Mikołajki”. Tego dnia na korytarzu szkolnym pojawiło się dużo czapek św. Mikołaja oraz czerwony akcent na ubraniach uczniów. Wszystkie klasy odwiedził bardzo sympatyczny gość- św. Mikołaj, który wręczył każdemu słodki upominek. Ten dzień z pewnością na długo pozostanie w pamięci, szczególnie najmłodszym dzieciom.
143
5 grudnia- Międzynarodowy Dzień Wolontariusza...
Uchwałą Rady Pedagogicznej z dnia 26.11.2013 r. w Zespole Szkół w Wyczółkach zaczął działać Szkolny Klub Wolontariatu pod opieką pani Magdaleny Pietrzak. W 2015 roku grono opiekunów powiększyło się – do SzKW dołączyły panie Iwona Gasińska i Katarzyna Bury. Obecnie w wolontariacie działa 21 osób.
5 grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Uczniowie naszej szkoły również o nim nie zapomnieli. W tym dniu została przygotowana gazetka przedstawiająca działalność wolontariatu w latach 2013-2019. Miała ona na celu poszerzenie świadomości uczniów odnośnie idei wolontariatu. Dzięki tym informacjom cała społeczność uczniowska mogła zrozumieć, na czym polega praca w Szkolnym Klubie Wolontariatu. Dzieci uczą się bezinteresownej pomocy na co dzień, a wykonywanie poszczególnych zadań daje im dużo radości i satysfakcji.
Dziękujemy Naszym Wolontariuszom.
Opiekunowie SzKW
Mikołajkowy Turniej Piłki Siatkowej- uczniowie kontra nauczyciele...
5 grudnia w Szkole Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Wyczółkach był dniem zmagań siatkarskich umiejętności naszych uczniów oraz nauczycieli. W czasie gry było mnóstwo poświęcenia, zaciętości i woli zwycięstwa. Jednakże triumf odniosło doświadczenie nauczycieli nad zapalczywą młodością. Ostatecznie nauczyciele pokonali uczniów 3:1 w setach. Licznie zgromadzona publiczność ubrana w mikołajkowe czapeczki na pewno się nie nudziła, lecz ochoczo kibicowała swoim faworytom. Nagrodą dla wszystkich uczestników jak i kibiców był mikołajkowy cukierek.
Organizatorami imprezy był Szkolny Klub Wolontariatu oraz Samorząd Szkolny.
7
Andrzejki...
29 listopada w naszej szkole odbył się bal andrzejkowy zorganizowany przez Samorząd Szkolny. W godzinach 14.00-18.00 uczniowie mogli skorzystać z konkursów i zabaw, wróżb andrzejkowych, poczęstunku ufundowanego przez Radę Rodziców, potańczyć i spędzić miło czas w gronie swoich kolegów i koleżanek.
Samorząd uczniowski zadbał też o wystrój holu, w którym odbywała się zabawa dyskotekowa oraz świetlicę - miejsce poczęstunku oraz wróżb andrzejkowych.
Na parkiecie od początku do samego końca utrzymywała się duża frekwencja. Uczniowie chętnie korzystali z atrakcji przygotowanych dla nich w tym dniu.
Podziękowania należą się wszystkim, którzy uczestniczyli w przygotowaniu balu andrzejkowego.
27
Dołącz do Szlachetnej Paczki...
Szkolny Klub Wolontariatu działający przy Szkole Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego zaprasza osoby, które chciałyby włączyć się w projekt Szlachetna Paczka. Potrzebne produkty to żywność trwała (herbata, kawa, ryż, kasza, makaron, mąka, cukier, olej, dżem, konserwy mięsne, konserwy rybne, warzywa w puszkach); środki czystości (proszek do prania, płyn do płukania, płyn do mycia naczyń, płyny czyszczące, mydło/żel myjący, szampon, pasta do zębów, szczoteczka do zębów); materiały szkolne (zeszyty, bloki, kredki, farby, kleje, plastelina, papier kolorowy, nożyczki, piórnik, plecak, przybory do pisania).
Dary można dostarczać do 5 grudnia 2019r. do opiekunów Szkolnego Klubu Wolontariatu.
Spotkanie z przedstawicielem Urzędu Marszałkowskiego...
W dniu 28.11 klasę I odwiedził p. Przemysław Nowacki, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego. Przywiózł pierwszoklasistom prezenty w postaci zestawów świateł odblaskowych. Przypomniał o tym, jak ważne jest noszenie odblasków, które sprawiają, że jesteśmy widoczni, a tym samym bezpieczniejsi na drodze i pochwalił pierwszaków, które wykazały się dużą wiedzą na ten temat. Dzieci z radością przyjęły prezenty i zobowiązały się do ich noszenia.
Wycieczka na lotnisko...
27 listopada 2019r. uczniowie klas VII i VIII Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Wyczółkach uczestniczyli w nietypowej lekcji w LOTAMS w Warszawie. Uczniowie oraz ich opiekunowie pani Magdalena Pietrzak, pani Izabella Pietrzak oraz pani Katarzyna Bury mieli okazję zobaczyć warsztat, na którym przeprowadzono naprawę samolotów pasażerskich wielkiego formatu. Uczestników spotkania zaciekawiła logistyka przedsiębiorstwa, rozwiązania techniczne oraz przedstawienie profili pracowników pracujących na lotnisku. Blisko godzinne zajęcia minęły bardzo szybko, a uczniowie, mamy nadzieję, na bardzo długo zapamiętają tę lekcję.
Lekcja muzealna...
27 listopada klasa VI z p. Haliną Chłopek wybrała się do Muzeum Ziemi Sochaczewskiej I Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie. Pan M. Górny przeprowadził bardzo ciekawą lekcję „Pradzieje Ziemi Sochaczewskiej”. Uczniowie mogli usłyszeć wiele ciekawych informacji o znaleziskach archeologicznych w okolicy Sochaczewa i Rybna. Po prelekcji obejrzeli film o prehistorycznych łowcach i eksponaty zgromadzone w gablotach. Po zajęciach stwierdzili zgodnie, że z chęcią pojadą na następną lekcję muzealną.
3
Spotkanie z rodzicami...
W dniu 25.11.2019r. o godz. 17:00 odbyło się planowane spotkanie rodziców z p. psycholog Martyną Wojciechowską oraz p. pedagog Ewą Kajetaniak z Zespołu Interwencji Kryzysowej i Wsparcia na temat: „Uzależnienia od Internetu, telefonu komórkowego, gier komputerowych - jak przeciwdziałać? Na co zwracać uwagę?”.
Prelegentki zdefiniowały problem uzależnienia jako kompulsywnej utraty kontroli impulsów. W wyniku tego uzależnienia mogą zostać zniszczone relacje z bliskimi, obniżone oceny szkolne. Gry online, zakupy przez Internet, korzystanie z portali społecznościowych, czat, maraton surfowania po stronach internetowych – wszystko to składa się na uzależnienie od Internetu.
Widząc zainteresowanie tą tematyką, planujemy ponowne spotkanie z Paniami w II semestrze roku szkolnego 2019/2020.
Wycieczka do Teatru Muzycznego...
Dnia 25 listopada 2019 r. odbyła się wycieczka do Łodzi. Brali w niej udział uczniowie klas 0-3. Uczniowie wybrali się do Teatru Muzycznego na spektakl pt. "Sól cenniejsza niż złoto", gdzie aktorami byli młodzi aktorzy ze Szkoły Tanecznej w Łodzi. Sztukę dzieci oglądały z ogromnym zainteresowaniem do samego końca.
3
Wizyta w schronisku "Azorek"...
Uczniowie naszej szkoły, wrażliwi na krzywdę zwierząt, kolejny raz ochoczo przystąpili do akcji charytatywnej na rzecz bezdomnych zwierząt i postanowili wesprzeć schronisko „ Azorek ” w pobliżu Sochaczewa.
Przedstawiciele Szkolnego Koła Wolontariatu i Samorządu Szkolnego : Izabela Sałacińska i Karolina Baranowska pod opieką nauczycielek p. Anny Pastuszko i p. Magdaleny Pietrzak udały się 21 listopada 2019 r. do schroniska dla bezdomnych zwierząt „Azorek” w Kożuszkach Parcel. Wyjazd poprzedzony był zbiórką suchej karmy.
Szkolną delegację powitał pracownik schroniska, któremu przekazaliśmy zebraną karmę dla zwierząt. Pracownik opowiedział nam m.in. o funkcjonowaniu instytucji i o pracy w schronisku. Podczas wizyty oprowadził nas również po terenie schroniska w którym obecnie znajdują się 54 psy.
Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom, wychowawcom i rodzicom, którzy włączyli się w zbiórkę karmy. Z pewnością nie jest to ostatnia taka akcja.
1
Dzień Tolerancji oraz Dzień Życzliwości i Pozdrowień...
"O tyle świat będzie lepszy, o ile nauczymy się, że los ludzi jest wspólny, że jednocześnie jesteśmy różni i tacy sami”. Leszek Kołakowski
Międzynarodowy Dzień Tolerancji to święto szacunku, akceptacji, a także uznania bogactwa i różnorodności kultur na świecie. Obchodzony jest corocznie 16 listopada.
W tym roku w Szkole Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Wyczółkach po raz pierwszy połączyliśmy obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji ze Światowym Dniem Życzliwości i Pozdrowień przypadającym na 21 listopada.
Już od najmłodszych lat należy kształtować u dzieci postawę akceptacji zarówno dla osób chorych, jak i tych, które różnią się od innych wyglądem, zachowaniem, wyznawaną religią czy kolorem skóry.
Każda okazja jest dobra do tego, żeby być życzliwym i otwartym na innych, a obchody obu dni zwróciły szczególną uwagę całej społeczności szkolnej na to, jak ważne są to wartości i jak bardzo budują one pozytywną atmosferę. Z tej okazji uczniowie obejrzeli krótki film pt.: „Urodziny Maćka, czyli krótka historia o tolerancji” oraz wysłuchali piosenki Majki Jeżowskiej pt. „ Kolorowe dzieci”. Na godzinach wychowawczych nauczyciele rozmawiali z uczniami o tolerancji, poszanowaniu drugiego człowieka, pomocy potrzebującym. Zwieńczeniem tych niezwykłych dni było utworzenie Drzewa Życzliwości, na którym zawisły kolorowe serduszka z ciepłymi pozdrowieniami, przygotowanymi przez uczniów dla swoich rówieśników i nauczycieli.
Pamiętajmy, że Dni Tolerancji i Życzliwości trwają cały rok, a pozytywna energia, ciepły uśmiech czy dobre słowo wrócą do nas ze zdwojoną mocą. Organizatorami Dnia Życzliwości i Tolerancji był Szkolny Klub Wolontariatu.
Zaproszenie na spotkanie nt. uzależnienia od Internetu...
W dniu 25.11.2019r o godz. 17:00 odbędzie się spotkanie z p. psycholog Martyną Wojciechowską oraz p. pedagog Ewą Kajetaniak z Zespołu Interwencji Kryzysowej i Wsparcia na temat: Uzależnienia od Internetu, telefonu komórkowego, gier komputerowych- jak przeciwdziałać? Na co zwracać uwagę?.
Serdecznie zapraszam.
Magdalena Pietrzak- pedagog szkolny
Wycieczka do Łodzi...
Dnia 14 listopada 2019 r. odbyła się wycieczka do Łodzi. Brali w niej udział uczniowie klas 4-8. Klasa 4 i 5 wybrała się do Teatru Muzycznego na spektakl pt. "Sól cenniejsza niż złoto", w którym aktorami byli młodzi aktorzy ze Szkoły Tanecznej w Łodzi. Natomiast klasy 6,7 i 8 obejrzały przedstawienie pt. „Szalone Nożyczki". Publiczność również brała udział w tym przedstawieniu, rozwiązując śledztwo w sprawie morderstwa. Sztukę obejrzeliśmy z dużym zainteresowaniem i polecamy tym, którzy jeszcze na niej nie byli.
2
Ochody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
W piątek, 8 listopada obchodziliśmy w naszej szkole najważniejsze polskie święto narodowe związane z odzyskaniem w 1918 roku niepodległości. Apel przygotowali uczniowie klasy VIII. W trakcie akademii odbyło się także wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Akcja była kontynuacją organizowanej w ubiegłym roku akcji „Rekord dla Niepodległej". W tym roku, w 101. rocznicę niepodległości, śpiewanie odbyło się pod hasłem "Szkoła do Hymnu". O godzinie 11.11 cała społeczność szkolna zaśpiewała 4-zwrotkowy hymn. Na zakończenie uroczystości uczennica klasy II Julia Głażewska wszystkich urzekła wykonaną piosenką „Co to jest niepodległość?”. Była to dla wszystkich niezapomniana lekcja historii.
18
VI Powiatowy Konkurs Piosenki Patriotycznej
8 listopada 2019 roku w Sochaczewskich Kramnicach Miejskich odbyło się podsumowanie VI Powiatowego Konkursu Piosenki Patriotycznej organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 7 w Sochaczewie.
W konkursie naszą szkołę reprezentowali:
Jakub Głażewski z piosenką „Sanitariuszka Małgorzatka”,
Karolina Wróbel zaśpiewała „Serce w plecaku”,
Julia Głażewska zaprezentowała się w piosence „Wspomnienie”.
zespół w składzie: Kamila Sylwestrzak, Jakub Głażewski i Bartłomiej Orzechowski zaśpiewał piosenkę „Dziś idę walczyć mamo”,
zespół w składzie: Marta Radwańska, Lena Kwiatkowska i Julia Głażewska wykonał piosenkę „Rozkwitały pąki białych róż”.
Wielki sukces odniosła nasza solistka Julia Głażewska z klasy II zajmując III miejsce.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów muzycznych.
Archiwum Aktualności