27 listopada 2019r. uczniowie klas VII i VIII Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Wyczółkach uczestniczyli w nietypowej lekcji w LOTAMS w Warszawie. Uczniowie oraz ich opiekunowie pani Magdalena Pietrzak, pani Izabella Pietrzak oraz pani Katarzyna Bury mieli okazję zobaczyć warsztat, na którym przeprowadzono naprawę samolotów pasażerskich wielkiego formatu. Uczestników spotkania zaciekawiła logistyka przedsiębiorstwa, rozwiązania techniczne oraz przedstawienie profili pracowników pracujących na lotnisku. Blisko godzinne zajęcia minęły bardzo szybko, a uczniowie, mamy nadzieję, na bardzo długo zapamiętają tę lekcję.
Lekcja muzealna...
27 listopada klasa VI z p. Haliną Chłopek wybrała się do Muzeum Ziemi Sochaczewskiej I Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie. Pan M. Górny przeprowadził bardzo ciekawą lekcję „Pradzieje Ziemi Sochaczewskiej”. Uczniowie mogli usłyszeć wiele ciekawych informacji o znaleziskach archeologicznych w okolicy Sochaczewa i Rybna. Po prelekcji obejrzeli film o prehistorycznych łowcach i eksponaty zgromadzone w gablotach. Po zajęciach stwierdzili zgodnie, że z chęcią pojadą na następną lekcję muzealną.
3
Spotkanie z rodzicami...
W dniu 25.11.2019r. o godz. 17:00 odbyło się planowane spotkanie rodziców z p. psycholog Martyną Wojciechowską oraz p. pedagog Ewą Kajetaniak z Zespołu Interwencji Kryzysowej i Wsparcia na temat: „Uzależnienia od Internetu, telefonu komórkowego, gier komputerowych - jak przeciwdziałać? Na co zwracać uwagę?”.
Prelegentki zdefiniowały problem uzależnienia jako kompulsywnej utraty kontroli impulsów. W wyniku tego uzależnienia mogą zostać zniszczone relacje z bliskimi, obniżone oceny szkolne. Gry online, zakupy przez Internet, korzystanie z portali społecznościowych, czat, maraton surfowania po stronach internetowych – wszystko to składa się na uzależnienie od Internetu.
Widząc zainteresowanie tą tematyką, planujemy ponowne spotkanie z Paniami w II semestrze roku szkolnego 2019/2020.
Wycieczka do Teatru Muzycznego...
Dnia 25 listopada 2019 r. odbyła się wycieczka do Łodzi. Brali w niej udział uczniowie klas 0-3. Uczniowie wybrali się do Teatru Muzycznego na spektakl pt. "Sól cenniejsza niż złoto", gdzie aktorami byli młodzi aktorzy ze Szkoły Tanecznej w Łodzi. Sztukę dzieci oglądały z ogromnym zainteresowaniem do samego końca.
3
Wizyta w schronisku "Azorek"...
Uczniowie naszej szkoły, wrażliwi na krzywdę zwierząt, kolejny raz ochoczo przystąpili do akcji charytatywnej na rzecz bezdomnych zwierząt i postanowili wesprzeć schronisko „ Azorek ” w pobliżu Sochaczewa.
Przedstawiciele Szkolnego Koła Wolontariatu i Samorządu Szkolnego : Izabela Sałacińska i Karolina Baranowska pod opieką nauczycielek p. Anny Pastuszko i p. Magdaleny Pietrzak udały się 21 listopada 2019 r. do schroniska dla bezdomnych zwierząt „Azorek” w Kożuszkach Parcel. Wyjazd poprzedzony był zbiórką suchej karmy.
Szkolną delegację powitał pracownik schroniska, któremu przekazaliśmy zebraną karmę dla zwierząt. Pracownik opowiedział nam m.in. o funkcjonowaniu instytucji i o pracy w schronisku. Podczas wizyty oprowadził nas również po terenie schroniska w którym obecnie znajdują się 54 psy.
Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom, wychowawcom i rodzicom, którzy włączyli się w zbiórkę karmy. Z pewnością nie jest to ostatnia taka akcja.
1
Dzień Tolerancji oraz Dzień Życzliwości i Pozdrowień...
"O tyle świat będzie lepszy, o ile nauczymy się, że los ludzi jest wspólny, że jednocześnie jesteśmy różni i tacy sami”. Leszek Kołakowski
Międzynarodowy Dzień Tolerancji to święto szacunku, akceptacji, a także uznania bogactwa i różnorodności kultur na świecie. Obchodzony jest corocznie 16 listopada.
W tym roku w Szkole Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Wyczółkach po raz pierwszy połączyliśmy obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji ze Światowym Dniem Życzliwości i Pozdrowień przypadającym na 21 listopada.
Już od najmłodszych lat należy kształtować u dzieci postawę akceptacji zarówno dla osób chorych, jak i tych, które różnią się od innych wyglądem, zachowaniem, wyznawaną religią czy kolorem skóry.
Każda okazja jest dobra do tego, żeby być życzliwym i otwartym na innych, a obchody obu dni zwróciły szczególną uwagę całej społeczności szkolnej na to, jak ważne są to wartości i jak bardzo budują one pozytywną atmosferę. Z tej okazji uczniowie obejrzeli krótki film pt.: „Urodziny Maćka, czyli krótka historia o tolerancji” oraz wysłuchali piosenki Majki Jeżowskiej pt. „ Kolorowe dzieci”. Na godzinach wychowawczych nauczyciele rozmawiali z uczniami o tolerancji, poszanowaniu drugiego człowieka, pomocy potrzebującym. Zwieńczeniem tych niezwykłych dni było utworzenie Drzewa Życzliwości, na którym zawisły kolorowe serduszka z ciepłymi pozdrowieniami, przygotowanymi przez uczniów dla swoich rówieśników i nauczycieli.
Pamiętajmy, że Dni Tolerancji i Życzliwości trwają cały rok, a pozytywna energia, ciepły uśmiech czy dobre słowo wrócą do nas ze zdwojoną mocą. Organizatorami Dnia Życzliwości i Tolerancji był Szkolny Klub Wolontariatu.
Zaproszenie na spotkanie nt. uzależnienia od Internetu...
W dniu 25.11.2019r o godz. 17:00 odbędzie się spotkanie z p. psycholog Martyną Wojciechowską oraz p. pedagog Ewą Kajetaniak z Zespołu Interwencji Kryzysowej i Wsparcia na temat: Uzależnienia od Internetu, telefonu komórkowego, gier komputerowych- jak przeciwdziałać? Na co zwracać uwagę?.
Serdecznie zapraszam.
Magdalena Pietrzak- pedagog szkolny
Wycieczka do Łodzi...
Dnia 14 listopada 2019 r. odbyła się wycieczka do Łodzi. Brali w niej udział uczniowie klas 4-8. Klasa 4 i 5 wybrała się do Teatru Muzycznego na spektakl pt. "Sól cenniejsza niż złoto", w którym aktorami byli młodzi aktorzy ze Szkoły Tanecznej w Łodzi. Natomiast klasy 6,7 i 8 obejrzały przedstawienie pt. „Szalone Nożyczki". Publiczność również brała udział w tym przedstawieniu, rozwiązując śledztwo w sprawie morderstwa. Sztukę obejrzeliśmy z dużym zainteresowaniem i polecamy tym, którzy jeszcze na niej nie byli.
2
Ochody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
W piątek, 8 listopada obchodziliśmy w naszej szkole najważniejsze polskie święto narodowe związane z odzyskaniem w 1918 roku niepodległości. Apel przygotowali uczniowie klasy VIII. W trakcie akademii odbyło się także wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Akcja była kontynuacją organizowanej w ubiegłym roku akcji „Rekord dla Niepodległej". W tym roku, w 101. rocznicę niepodległości, śpiewanie odbyło się pod hasłem "Szkoła do Hymnu". O godzinie 11.11 cała społeczność szkolna zaśpiewała 4-zwrotkowy hymn. Na zakończenie uroczystości uczennica klasy II Julia Głażewska wszystkich urzekła wykonaną piosenką „Co to jest niepodległość?”. Była to dla wszystkich niezapomniana lekcja historii.
18
VI Powiatowy Konkurs Piosenki Patriotycznej
8 listopada 2019 roku w Sochaczewskich Kramnicach Miejskich odbyło się podsumowanie VI Powiatowego Konkursu Piosenki Patriotycznej organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 7 w Sochaczewie.
W konkursie naszą szkołę reprezentowali:
Jakub Głażewski z piosenką „Sanitariuszka Małgorzatka”,
Karolina Wróbel zaśpiewała „Serce w plecaku”,
Julia Głażewska zaprezentowała się w piosence „Wspomnienie”.
zespół w składzie: Kamila Sylwestrzak, Jakub Głażewski i Bartłomiej Orzechowski zaśpiewał piosenkę „Dziś idę walczyć mamo”,
zespół w składzie: Marta Radwańska, Lena Kwiatkowska i Julia Głażewska wykonał piosenkę „Rozkwitały pąki białych róż”.
Wielki sukces odniosła nasza solistka Julia Głażewska z klasy II zajmując III miejsce.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów muzycznych.
Dzień kapusty w naszej szkole...
Szkoła Podstawowa w Wyczółkach, jak każdego roku, organizuje dzień wybranego warzywa lub owocu. Zespół ds. Promocji Zdrowia wraz z Samorządem Szkolnym i Szkolnym Klubem Wolontariatu zdecydował, że w tym razem będzie to kapusta. Akcja miała miejsce 6 listopada. W tym celu zorganizowany został konkurs, w którym udział brały wszystkie klasy. Dotyczył on zielonego akcentu na ubraniu, ozdobieniu kapusty, przygotowaniu sałatki lub surówki, zaśpiewaniu piosenki lub wyrecytowaniu wiersza. Na koniec uczniowie brali udział w rozgrywkach sportowych również z udziałem kapusty.
Wszystkim konkurencjom bacznie przyglądało się jury, które przyznawało klasom punkty za poszczególne zadania. Najlepsze z nich zostały nagrodzone na szkolnym apelu.
Uczniowie bardzo mocno zaangażowali się w całą akcję, a na koniec mogli skosztować potrawy przygotowane przez nich samych.
Cała akcja miała na celu promowanie zdrowego trybu życia i zachęcała dzieci oraz młodzież do prawidłowego odżywiania się, dając im jednocześnie dużą dawkę humoru i ucząc współzawodnictwa.
724
Pokaz historyczny...
W dniu 5.11.2019 r. w naszej szkole odbył się wyjątkowy pokaz historyczny, przeprowadzony przez Grupę Artystyczną „Patria” na temat II wojny światowej. Wzięli w nich udział uczniowie klas 0 – VIII.
Podczas wykładu połączonego z pokazem, nasi goście zapoznali nas z dziejami naszej ojczyzny podczas II wojny światowej. Opowiedzieli o walce Polaków z dwoma okupantami niemieckim i sowieckim oraz jak wyglądała organizacja ruchu oporu na ziemiach polskich. Uczniowie mieli też okazję wysłuchać legendy hubalczyków, jak również poznać interesujące i mało znane fakty z dziejów Polskiego Państwa Podziemnego.
Na koniec uczniowie obejrzeli,a niektórzy mogli nawet przymierzyć mundury polskich formacji zbrojnych z czasów okupacji, dotknąć i zobaczyć różne rodzaje uzbrojenia: pistolety, broń maszynową, granaty i prawdziwy pancerfaust – niemiecki granatnik, a także zobaczyli wojskowe przedmioty codziennego użytku i najciekawsze zdjęcia z czasów partyzantki.
Pokaz historyczny bardzo nam się podobał ponieważ była to interesująca lekcja historii.
16
Bal "Postaci z bajek"
5 listopada nasze przedszkolaki zamieniły się w różne postacie z bajek:) W sali pojawiły się księżniczki, rycerze, Elsy :)
Dzień spędziliśmy na zabawach i konkursach.
10Dziś z mej księgi czarodziejskiej
Bajki wyskoczyły
I w postaci najróżniejsze
Dzieci się zmieniły
Z najpiękniejszych opowieści
Baśni i bajeczek
Kto postacią, jaką stał się
Zaraz mi powiecie
Pasowanie klasy I...
W dniu 29.10.2019r. dzieci z klasy I po złożeniu uroczystego ślubowania w obecności zaproszonych gości, rodziców i całej społeczności szkolnej zostały pasowane na uczniów Szkoły Podstawowej im. J. Kusocińskiego w Wyczółkach.
Pierwszaki zaprezentowały wszystkim zebranym część artystyczną, żeby zapewnić, iż zasługują na to miano. Po uroczystym pasowaniu przez Panią Dyrektor dzieci otrzymały upominki ufundowane przez Radę Rodziców oraz piękne dyplomy. Rodzice przygotowali im słodki poczęstunek.
Dzień dzisiejszy na pewno na długo zostanie w pamięci wszystkich pierwszoklasistów i ich rodziców.
3
Patriotyczne śpiewanie...
Dnia 25 października 2019 r. dla upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej uczniowie Szkoły Podstawowej w Wyczółkach uczcili pamięć wszystkich poległych śpiewaniem pieśni patriotycznych. Mottem spotkania była myśl Oskara Kolberga: Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć.
Uczniowie i nauczyciele zaśpiewali m.in. „Rozkwitały pąki białych róż”, „Wojenko, wojenko”, „Piechota”, „Rota”, „Legiony”. Uczennica klasy II Julia pięknie wykonała piosenkę „Wspomnienie”, a uczniowie klasy VI zaprezentowali utwór „Dziś idę walczyć mamo”.
Wspólne śpiewanie to hołd jaki składamy tym, którzy w wielkim trudzie i poświęceniu wywalczyli nam przed laty wymarzoną niepodległość. To także nasza radość, że mamy dziś wolną Polskę.
Tego dnia rozstrzygnięto również konkurs plastyczny pt. „NIGDY WIĘCEJ WOJNY”.
Oto jego zwycięzcy:
I miejsce:
Patryk Agu - kl. II
Julia Babulewicz - kl. II
Zofia Karpińska - kl. V
Patrycja Kantarska - kl. VI
II miejsce:
Marta Radwańska - kl. II
Maja Wołczyńska - kl. II
Julia Wesołowska kl. V
Zuzanna Kowalska kl. IV
III miejsce:
Maria Figat - kl. II
Olga Pastuszko - kl. V
Nikola Rychlicka - kl. IV
Wyróżnienia otrzymali:
Klaudiusz Bartkowski, Julia Głażewska - kl. II
Cezary Przytuła, Wiktor Roznowski - kl. VI
Bartłomiej Wróbel ,Zuzanna Leszczyńska, Zuzanna Nowecka - kl. IV
Wojciech Sobiech, Gabriela Gałaj, Aleksander Figat, Hubert Ciećwierz, Szymon Adamcewicz - kl. V
5
Uroczystość uczczenia 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej
W tym roku przypada 80. rocznica wybuchu II wojny światowej, największego i najkrwawszego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości, który pochłonął dziesiątki milionów istnień ludzkich, kolejne miliony uczynił kalekami i sierotami. Państwa faszystowskie, dążąc do panowania nad światem, postawiły sobie za cel nie tylko ujarzmienie, ale i – jak hitlerowskie Niemcy – zniszczenie całych narodów.
Nasza szkoła włączyła się w obchody tej tragicznej rocznicy – ku przestrodze, aby taki dramat już się nie powtórzył, a także po to, by oddać hołd bohaterom, bez których odwagi i poświęcenia nie byłoby dziś wolnej Polski. Z tej okazji 24 października w Szkole Podstawowej w Wyczółkach zebrali się nauczyciele, uczniowie, rodzice oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości na wieczornicy zatytułowanej „Nigdy więcej”.
W uroczysty nastrój wprowadzały od progu plakaty o tematyce wojennej wykonane przez naszych uczniów. Sala gimnastyczna, udekorowana przez p. Magdalenę Dąbrowską, wypełniła się eksponatami (udostępnionymi przez Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą)– portretami i biografiami żołnierzy wyklętych – bohaterów tamtych lat. Pani dyrektor Alicja Gałaj powitała wszystkich zgromadzonych, w tym m.in. pracowników wspomnianego muzeum, p. Radosława Jarosińskiego i p. Sebastiana Stępnia, i wprowadziła w tematykę uroczystości.
Po chwili rozpoczęła się piękna, wzruszająca część artystyczna przygotowana przez p. Agnieszkę Wnuk-Paduch i p. Beatę Kłosińską. Na scenie pokazano, jak zwykłe, codzienne życie mieszkańców Warszawy – bawiących się dzieci, ludzi beztrosko pijących kawę i tańczących tango – zostało nagle brutalnie przerwane słowami kuriera roznoszącego gazety: „Niemcy napadli na Polskę!” oraz złowieszczym wyciem syren. Rozległ się komunikat o wybuchu wojny. Pierwsze strzały padły na Westerplatte. Mimo że nie doczekaliśmy się obiecanej pomocy od zachodnich sojuszników, stanęliśmy do walki. Heroicznie broniła się stolica na czele z prezydentem Stefanem Starzyńskim. Stawiliśmy czoła Niemcom pod Wizną, Modlinem, Mokrą, Kockiem, nad Bzurą. Te bohaterskie, ale jednocześnie tragiczne chwile przypomnieli recytatorzy wierszami: „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte”, „Bagnet na broń”, „Ojczyzna wzywa nas do boju”, „Alarm”, „Elegia o chłopcu polskim”, a chór i soliści utworami: „Biały krzyż”, „Deszcz jesienny”, „Rozkwitały pąki białych róż”. Opowiedziano o tragicznym losie 15 tysięcy polskich oficerów bestialsko zamordowanych w sowieckich obozach: „Tej nocy zgładzono wolność w katyńskim lesie… zdradzieckim strzałem w czaszkę”.
Nastała okupacja – terror, masowe wywózki na roboty do Niemiec, obozy koncentracyjne, uliczne łapanki. Polacy w kraju zeszli do podziemia; inni brali udział w bitwie o Anglię, walczyli pod Narvikiem, Tobrukiem, Monte Cassino: „Wiele się lądów zdeptało, wiele się krajów obeszło, a ziemia wciąż była polska pod każdą żołnierską podeszwą”. Nadszedł rok 1944, w stolicy wybuchło powstanie. Zgromadzona na sali publiczność usłyszała utwory mówiące o 63 dniach krwawej walki, o poświęceniu żołnierzy, harcerzy z Szarych Szeregów, z których wielu oddało swe – często bardzo młode – życie w walce o upragnioną wolność. W roku 1945 przyszło wreszcie wyzwolenie i Polacy mogli powiedzieć: „Będziemy mieszkać w swoim domu”.
Dziś pielęgnujemy pamięć o tamtych wydarzeniach i bohaterach, ale wszyscy mówimy jednym głosem: „Nigdy więcej wojny! Nigdy więcej...”. Uczciliśmy pamięć poległych minutą ciszy. Na scenie pojawiły się brzozowe krzyże z datami upamiętniającymi każdy rok wojny. Pod nimi zapłonęły znicze…. Po części artystycznej, która poruszyła chyba wszystkie serca i spowodowała, że w niejednym oku zakręciła się łza, udaliśmy się na poczęstunek do świetlicy. Panie kucharki przygotowały grochówkę, a rodzice ciasta.
Październikowy wieczór w naszej szkole to była prawdziwa – mądra i przejmująca - lekcja historii.
46
Podsumowanie zbiórki makulatury...
W naszej szkole, jak każdego roku, odbyła się zbiórka makulatury organizowana przez Starostwo Powiatowe w Sochaczewie.
W tym roku zebraliśmy 420 kg makulatury oraz 200 szt. puszek aluminiowych.
Najwięcej makulatury przyniósł Jakub Zdanikowski z kl. VII – 160 kg, Maria Figat z kl. II – 123 kg oraz Filip Szymański z kl. „0” – 62 kg. Zwycięzcy otrzymali nagrody od pani dyrektor Alicji Gałaj.
Klasą, która zebrała najwięcej makulatury została klasa II. Drugie miejsce zajęła klasa VII, a trzecie klasa „0”.
Wszyscy uczniowie, którzy zebrali powyżej 50 kg makulatury zostaną nagrodzeni również przez Starostwo Powiatowe w Sochaczewie.
Wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w tegoroczną akcję bardzo dziękujemy!!!
2
Gminne zawody w piłkę koszykową
Dnia 22 i 23 października 2019 r. w Szkole Podstawowej w Kątach odbyły się Gminne Zawody w piłkę koszykową dla klas VII-VIII.
Pierwszego dnia swoje mecze rozegrały dziewczęta, następnego dnia rywalizację podjęli chłopcy.
Dziewczęta w odmłodzonym składzie dzielnie walczyły w każdym meczu i ostatecznie zajęły piąte miejsce. Chłopcom, choć początkowo szło dużo lepiej pokonując rywala 18:4, to dwa kolejne mecze przegrali 8:6 i 4:2, co pozbawiło ich szans na medal. Ostatecznie zajęli czwarte miejsce.
Pomimo, że żadnej z drużyn nie udało się zająć miejsca na podium, to należą się im wielkie brawa za walkę na boisku do samego końca.
Mamy nadzieję, że w następnych latach obydwie drużyny przystąpią do rozgrywek i powalczą o wyższe miejsca.
Ankieta dla rodziców...
Zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w ankiecie oceniającej działania promocyjne „Programu dla szkół”(owoce, warzywa, mleko) w roku szkolnym 2018/2019.
Ankieta znajduje się pod adresem: http://www.kowr.gov.pl/ankieta/5
Ankieta jest anonimowa i będzie aktywna do 24 listopada br. Autorom zależy na zebraniu jak największej liczby informacji, dlatego liczymy na Państwa pomoc.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor
Phasellrtsce scipitvarius mi. Cum sociistoque pentibus et magnis diarturtots nascetur rimulug maleada odiorbi dio gravida atcurus necuus a lorem. Maecenas tristique ori ac sem. Duis ultrices pharetra gna. Donec accumsan malesuada ornec sit amet eros. Lorem ipsum dolor sit amt consc tetuer aiing elit. Mauris fermentum tum magna. Sed laoreet aliquam leo. Ut te dolor dapbus eget elentu vel cursus eleifend elit. Aenean auctor wrna. Aliqua volutpat. Duis ac turpis. Integer rutrum ante eu lacuest um liberoisl porta vel sceleisque eget malesuada at neque. Vivam nibhus leo vel metus. Nulla facilisi. Aenean nec eros. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et trices posuere cubilia Suspendisse sollicitudin velit sed leo pharetra augue nec augue. Nam elit magnandrerit sit amet tincidunt ac viverra sed nulla.
Donec porta diam eu massa. Quisque diam lorem interdum vitaedapibus ac scelerisque vitae pede. Donec eget tellus non erat lacinia fermentum. Donec in velit vel ipsum auctor pulvinar. Proin ullamcorper urna et felis. Lorem ipsum dolor sit amet, conse ctetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum vel ante nec erat fermentum varius. Curabitur tempus commodo velit, non commodo libero aliquam eu. Suspendisse hendrerit, urna ut convallis auctor, nunc arcu fermentum urna, eleifend vestibulum mauris nunc sit amet velit. Fusce quis massa non nibh pharetra commodo eu vel tortor. Pellentesque dui turpis, ornare at condimentum sit amet, interdum eget turpis. Praesent vitae ipsum maximus, tempus mauris ac, viverra enim. Nullam lorem lectus, venenatis sed porttitor at, cursus quis tellus.
Archiwum Aktualności