15 stycznia 2020 r. minęła 113. rocznica urodzin Janusza Kusocińskiego – patrona Szkoły Podstawowej w Wyczółkach. Ten dzień uroczyście obchodziliśmy w towarzystwie zaproszonych gości – ks. Krzysztofa Żochowskiego, proboszcza parafii Mikołajew, laureatów VII Gminnego Konkursu Plastycznego i ich opiekunów. Swoją obecnością zaszczycili nas też instruktorzy karate - p. Dorota Królak i p. Zbigniew Pabiszczak - oraz zawodniczka tej dyscypliny, Kalina Węgrzyn.
Pani dyrektor Alicja Gałaj powitała zgromadzonych i przedstawiła harmonogram uroczystości.
Do części artystycznej, w której wystąpili uczniowie kl. IV, VI i VIII, bardzo ciekawy scenariusz napisała p. Anna Pastuszko, opiekunka Samorządu Szkolnego. Na oczach widzów odbyła się lekcja języka polskiego, podczas której dzieci poznały życiorys Janusza Kusocińskiego, najwybitniejszego lekkoatlety Polski międzywojennej, rekordzisty świata i mistrza olimpijskiego na 10000 m z Los Angeles (1932), patrioty, który został bestialsko zamordowany przez hitlerowców w Palmirach. Czterej chłopcy wykonali rapowaną piosenkę (również autorstwa pani Anny) o życiu i dokonaniach naszego patrona, kończącej się słowami:
Janusz Kusociński to mistrz olimpijski,
Janusz Kusociński naszym patronem jest,
Janusz Kusociński to mistrz olimpijski,
A każdy Polak dumny z niego jest.
Następnie głos zabrali sportowcy. Dowiedzieliśmy się, skąd wywodzi się karate. Pan Zbigniew uświadomił wszystkim, że trenowanie tej dziedziny sportu nie wymaga żadnego sprzętu, rekwizytów, wystarczą ręce i nogi. Pani Dorota, uczestniczka m.in. zawodów w Tokio, przekonywała, że na zapisanie się na kurs karate nigdy nie jest za późno, każdy w tej sztuce walki znajdzie coś dla siebie, wystarczą dobre chęci. Kalina, dwunastolatka, jest przykładem na to, że sukcesy w karate, a co za tym idzie, ciągłe wyjazdy na zawody – czy to krajowe, czy zagraniczne – nie przeszkadzają w byciu dobrym uczniem. Da się pogodzić uprawianie sportu z nauką. Karatecy, ubrani w odpowiednie stroje, pokazali, jak wygląda na co dzień trening. Nauczyliśmy się kilku japońskich komend. Uczniowie mogli sprawdzić swój refleks i zręczność w zaproponowanych przez gości ćwiczeniach.
Ostatnim punktem programu było uhonorowanie laureatów konkursu plastycznego „Kobiety w sporcie”, na który wpłynęło 71 prac z 6 szkół podstawowych gminy Sochaczew. Z rąk p. Agnieszki Wnuk-Paduch i p. Magdaleny Dąbrowskiej, organizatorek tegoż konkursu, nagrody odebrali:
w kategorii klas I-III
I m. Kamila Gałązka - SP Żuków
I m. Nikola Ostrowska - SP Mokas
II m. Julia Babulewicz - SP Wyczółki
II m. Maja Wołczyńska - SP Wyczółki
III m. Maria Figat - SP Wyczółki
III m. Maja Wideńska - SP Mokas
Wyróżnienie – Amelia Pisarek - SP Żuków
Klaudiusz Bartkowski - SP Wyczółki
Julia Głażewska - SP Wyczółki
Iwo Tereszkiewicz – SP Mokas
w kategorii klas IV-VIII
I m. Ida Tereszkiewicz- SP Mokas
I m. Julia Wesołowska - SP Wyczółki
II m. Jakub Kwaśny - SP Feliksów
II m.Nadia Czubatka - SP Gawłów
II m. Olga Pastuszko – SP Wyczółki
III m. Maja Kobierecka - SP Kąty
III m. Zofia Karpińska – SP Wyczółki
Wyróżnienie – Julia Wesołowska - SP Kąty
Agata Miazek - SP Kąty
Natalia Bartosiewicz - SP Gawłów
Zuzanna Terenowicz - SP Wyczółki
Patrycja Kantarska – SP Wyczółki
Michał Modelewski – SP Gawłów
Maja Głuchowska – SP Żuków
Bartosz Figat – SP Wyczółki
Gratulujemy i zapraszamy za rok!