• Zapraszamy do udziału w Konkursie Historycznym Patria Nostra

          • Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy o historii Polski wśród młodzieży szkolnej, kształtowanie postaw patriotycznych i aktywności obywatelskiej. Formuła Konkursu sprzyja rozwojowi umiejętności animacji komputerowej i montażu filmowego, a także pozwala uczniom na zdobycie wiedzy o zagadnieniach pomijanych w obowiązkowych programach szkolnych. Realizacja prac konkursowych pozwala na wykorzystanie nowoczesnych technologii w edukacji historycznej oraz utrwalaniu tradycji i dziedzictwa narodowego.

            Prace wykonane w ramach Filmowego Konkursu Historycznego Patria Nostra to krótkie 50-cio sekundowe filmy i animacje prezentujące ważne wydarzenia z historii naszego kraju, wykonane różnymi technikami- poczynając od statycznych, ręcznie rysowanych plansz, poprzez animację poklatkową, film z udziałem aktorów (przeważnie samych uczniów) aż po tzw. Machinimę- animacje generowane z wykorzystaniem silników gier komputerowych. Dotyczą one wydarzeń z jednego z 52 tygodni w roku. Tematy przydzielane są według kolejności zgłoszeń, na podstawie listy ułożonej w porządku chronologicznym.

          • Zimowisko w naszej szkole

          • Po dwóch latach przerwy, którą spowodowała pandemia COVID-19, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Wyczółkach znowu mogli uczestniczyć w profilaktycznych półkoloniach zimowych „Ferie 2023”.  Dzięki wsparciu finansowemu Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, czyli p. Wiesławie Dałkiewicz i p. Annie Jaczyńskiej z Gminy Sochaczew, nasi uczniowie aktywnie odpoczywali  w pierwszym tygodniu ferii zimowych i korzystali z różnorodnych form wypoczynku.

            W czasie zajęć artystycznych zorganizowanych przez p. Weronikę Czubak-Wrońską poznali technikę decoupage. Na warsztatach rękodzieła ludowego w Nieborowie zapoznali się z tajnikami pieczenia chleba. Każdy uczestnik  tych warsztatów wrócił do domu ze swoim smacznym wypiekiem. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się  także zajęcia na hali sportowej w szkole i na trampolinach w Parku Trampolin w Warszawie. Robotyka oraz nauka wykonywania zdjęć to kolejne atrakcje, w których brali udział uczestnicy półkolonii. Wielką radość sprawił dzieciom wyjazd do kina „Odeon” w Sochaczewie na film pt. “Asterix i Obelix: Imperium smoka”. W ramach profilaktyki uzależnień odbyły się zajęcia prowadzone przez psycholog p. Sylwię Dąbrowską na temat: “Uzależnieniom mówimy NIE! Skarbem moje zdrowie jest!”. Podczas półkolonii nie zabrakło również muzyki i tańca.

            Wspaniale spisała się nasza  kadra pedagogiczna: p. Karolina Jaros, p. Anna Pastuszko, p. Paulina Pastuszko, p. Paweł Rzeczycki. Dzięki ich opiece i profesjonalnemu prowadzeniu zajęć uczniowie każdego dnia wracali do domu uśmiechnięci, radośni i pełni wrażeń.

            Alicja Gałaj- Kierownik wypoczynku

             

          • Świetlicowy Turniej Warcabowy

          • Za nami kolejny turniej warcabowy. Warcaby to świetna gra, która sprzyja wszechstronnemu rozwojowi - uczy logicznego myślenia, przewidywania, sportowego współzawodnictwa, refleksu i cierpliwości. Szesnastu zawodników z klas I-V miało okazję zmierzyć się w świetlicowym turnieju warcabowym, rozegranym systemem każdy z każdym. Dla młodych ludzi rozegrać tyle partii to nie lada wyzwanie. Każda partia była pełna emocji. Zawodnicy nie poddawali się i podejmowali kolejne wyzwania. Przerwy pomiędzy rozgrywkami sprzyjały integracji. Turniej zakończył się wyłonieniem laureatów I, II i III miejsca.

            A oto zwycięzcy:

            I miejsce - Krzysztof Sajnacki kl. IV

            II miejsce – Julia Babulewicz kl. V

            III miejsce – Kacper Krajewski kl. IV

            Wszystkim zwycięzcom gratulujemy, a pozostałym, którym tym razem się nie udało, życzymy wytrwałości w dążeniu do celu.                                                                                                             

                                                                                                                                                    Nauczyciele świetlicy.

             

             

          • Ferie zimowe

          •  

            ​​​​​​​

            Nadszedł czas zasłużonych i wyczekanych ferii zimowych. Chwila na wzięcie oddechu od szkolnych obowiązków, pracy i nauki. Moment na wspólne spotkania, wyjazdy, zabawy i gry. W tym czasie pamiętajmy jednak o własnym bezpieczeństwie!

            Gdy na dworze temperatura powietrza spada poniżej zera naturalne zbiorniki wodne zamarzają, co staje się dla wielu okazją do tego, by na nie wejść i np. pojeździć na łyżwach, wędkować itd.

            PAMIĘTAJ! Wchodząc na zamarznięty naturalny akwen zawsze ryzykujesz życiem!

            Korzystajmy z bezpiecznych lodowisk. Pod opieką osoby dorosłej i w miejscach do tego wyznaczonych.

            Bezpieczne lodowisko

            Zamarznięte stawy, jeziora i rzeki zawsze są niebezpieczne. Niefrasobliwość dorosłych oraz pozostawianie dzieci bez opieki, zbiera co roku śmiertelne żniwo. Mimo ostrzeżeń służb ratunkowych, co roku pod lodem ginie kilkanaście osób.

            Jak aktywnie i bezpiecznie spędzać więc czas na świeżym powietrzu zimą?

            Jeśli masz chęć pojeździć na łyżwach, najbezpieczniej spędzisz czas na sztucznym lodowisku przygotowanym na przykład na boisku szkolnym. Nie zawsze jest to jednak możliwe.

            W takich sytuacjach przestrzegaj następujących zasad:

            1. Bez opieki dorosłych nie wchodź na zamarznięte stawy, jeziora, a tym bardziej rzeki!
            2. Wychodząc z domu zostaw informację o miejscu, w które się udajesz oraz planowanym czasie powrotu.
            3. Sprawdź prognozę pogody. Dodatnia temperatura powietrza oznacza, że lód na akwenie może być na tyle cienki, że chodzenie po nim może zagrażać Twojemu życiu.
            4. Sprawdź grubość lodu. Bezpieczna pokrywa lodowa to około 10 cm. Lód na ciekach wodnych jest zawsze cieńszy, z powodu jej ruchu, woda słabiej zamarza. Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujścia rzek i kanałów, nurtów rzek, ujęć wody, mostów, pomostów i przy brzegach.
            5. Zalegający na pokrywie lodowej śnieg potrafi być bardzo zdradliwy. Pod warstwą śniegu trudno ocenić zagrożenie, ponieważ nie widać grubości lodu, przerębli i innych niebezpiecznych miejsc. Ponadto śnieg obciąża dodatkowo taflę lodu zmniejszając tym samym jego wytrzymałość.
            6. Na lód powinny wchodzić co najmniej dwie osoby, w pewnej odległości od siebie, jednak zawsze w zasięgu wzroku. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na lód, jeśli w pobliżu nikogo nie ma (dotyczy to również wędkarzy).
            7. Dobrze, jak dorośli i dzieci maja przy sobie gwizdek. Używając go, łatwiej wezwać pomoc.
            8. Warto mieć przy sobie kolce (czekany) pomocne przy wczołganiu się na lód, ponieważ wydostanie się na powierzchnię z przerębla jest bardzo utrudnione.
            9. Jeśli usłyszysz trzeszczenie lodu, nie zatrzymuj się, ale natychmiast zawróć w kierunku brzegu. Zwróć również uwagę pozostałym użytkownikom o potencjalnym niebezpieczeństwie.

            Co robić, jak zarwie się pod Tobą lód?

            1. W przypadku załamania lodu staraj się zachować spokój, jednocześnie głośno wzywając pomocy.
            2. Jeżeli to możliwe, połóż się płasko na wodzie, rozkładając szeroko ręce, starając się jednocześnie, o ile to możliwe, wydostać na lód. Z reguły jest to jednak niezwykle trudne. Dlatego lepiej oszczędzaj siły do czasu przybycia pomocy. Jeśli to możliwe zdejmij buty, pozbędziesz się w ten sposób niepotrzebnego obciążenia i łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni.
            3. W kierunku brzegu zawsze poruszaj się w pozycji leżącej.

            Kiedy zauważysz osobę tonącą:

            1. W pierwszej kolejności zaalarmuj służby ratunkowe tj. straż pożarną lub pogotowie ratunkowe.
            2. Pamiętaj! Najważniejsze jest własne bezpieczeństwo. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów. Ratownik bez odpowiedniego zabezpieczenia może przebywać w zimnej wodzie krótko. Po 3. minutach dochodzi do wyziębienia organizmu.
            3. Udzielając pomocy, nie biegnij w kierunku osoby poszkodowanej, ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się również pod Tobą. Do tonącego najlepiej zbliżyć się czołgając po lodzie.
            4. Jeśli w zasięgu ręki masz do dyspozycji długi szalik, grubą gałąź lub sanki, spróbuj podczołgać się na taką odległość, aby możliwe było podanie tego typu przedmiotu poszkodowanemu.
            5. Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy w miarę możliwość zdjąć mokre ubranie, okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła.
            6. Do czasu przyjazdu służb ratunkowych, często sprawdzaj stan poszkodowanej osoby. W razie konieczności rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.
            7. Gdy poszkodowany jest przytomny można podać mu słodkie i ciepłe płyny do picia.

            Pamiętaj! Wchodząc na lód, zawsze ryzykujesz życiem!

            źródło: https://www.gov.pl/web/kppsp-pultusk/bezpieczne-ferie

          • Wycieczka do teatru „Rampa”

          • W piątek - 3 lutego- uczniowie naszej szkoły odwiedzili teatr „Rampa”  w Warszawie, gdzie mieli możliwość obejrzenia spektaklu „ Opowieść wigilijna” w wykonaniu młodych aktorów z Tintilo.           Przedstawienie było przepiękną  muzyczną opowieścią, opartą na motywach utworu Charlesa Dickensa, o tym szczególnym dniu w roku, kiedy pieniądze tracą swoją wartość, w którym przerywamy pogoń za doczesnymi dobrami i skupiamy się na tym, co najważniejsze- naszymi relacjami z innymi. Chciwego i zgorzkniałego kupca Scrooge’a czekały kolejne samotne święta Bożego Narodzenia. Ale wizyta „niespodziewanych gości”, sprawiła, że postanowił odmienić całe swoje życie.

            Spektakl podobał się wszystkim, podkreślano wspaniałą muzykę, kostiumy z epoki, świetne układy choreograficzne, klimatyczną  scenografię oraz niezwykłe projekcje multimedialne.

          • Dzień Babci i Dziadka

          • Dzień Babci i Dzień Dziadka to jedne z piękniejszych dni w roku. Te szczególne dni w kalendarzu kojarzone są z szacunkiem, ciepłem, dzieciństwem i podziękowaniami.

            Babcia i Dziadek to bez wątpienia bardzo ważne osoby w naszym życiu. Ich święto obchodzimy w styczniu. W tych niezwykłych dniach Babcie i Dziadkowie otrzymują od swoich bliskich wyjątkowe dowody miłości, sprawiające im ogromną przyjemność. Z tej oto okazji dnia 1 lutego odbyła się uroczysta akademia z udziałem naszych najmłodszych uczniów..

          • Spotkanie z panem Jackiem Musiatowiczem

          • "ŻYCIE - SPACER PO KAMIENIACH" - to tytuł profilaktycznego spektaklu słowno-muzycznego, który odbył się 31 stycznia 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Wyczółkach dla uczniów klas 6-8. Głównym bohaterem spotkania był Jacek Stanisław Musiatowicz– polski wokalista, gitarzysta, autor tekstów, poeta i kompozytor. Twórca muzyki do filmu Historia istotnej Victorii – dokumencie o AIDS, który został nagrodzony Złotymi Niedźwiedziami na Festiwalu w Berlinie.

            Jacek Musiatowicz  podczas koncertu podkreślał wartość rodziny, mówił jak ważna jest relacja z rodzicami  ich szanowanie. Zaznaczał, że często młodzi ludzie nie robią tego poprzez swoje codzienne zachowania. Przestrzegał przed zgubnymi wpływami używek, mówił o niekorzystnym wpływie wirtualnego świata Internetu. Opowiadał o swoich doświadczeniach, pokazując świadectwo walki z uzależnieniami. Muzyk podkreślał, jak ważne jest to, aby mieć w życiu pasje, hobby, wypełniać twórczo i konstruktywnie czas wolny, bowiem wtedy zło nie ma do nas dostępu. Często przytaczał słowa księdza Jana Twardowskiego, który był jego przyjacielem i odegrał wielkie znaczenie w jego życiu. Świadectwo pana Jacka wywarło ogromne wrażenie na uczniach. Zapewne dodatkowym atutem była humorystyczna forma przekazu, a także gra na gitarze pana Jacka oraz jego syna Michała.

            Bardzo dziękujemy za podzielenie się z nami swoim życiem i muzyką.

          • 31.Finał WOŚP

          • W tym roku po raz kolejny wzięliśmy  udział w Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tegoroczny, 31. Finał grał pod hasłem: Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych! Sepsa to zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci.

            Wielkie granie rozpoczęliśmy już w piątek, 27 stycznia w szkole na karnawałowej zabawie choinkowej. W tym dniu można było wesprzeć akcję poprzez zakupienie dedykacji dla wybranej osoby.

            W niedzielę, 29 stycznia kwestowali również nasi wolontariusze (Szymon Adamcewicz, Hubert Ciećwierz, Filip Gołębiowski, Gabriela Gałaj, Zofia Karpińska, Zuzanna Terenowicz, Aleksander Yeremian i Filip Pytlak), którzy z dużym zaangażowaniem zbierali pieniądze do puszek.

            Łączna kwota przekazana do Hufca w Sochaczewie wyniosła 2034,75 zł.

            Szkolny Klub Wolontariatu składa serdeczne podziękowania wolontariuszom oraz wszystkim tym, którzy zaangażowali się w organizację 31. Finału.

          • Zabawa choinkowa

          • Na zakończenie nauki w I półroczu, uczniowie naszej szkoły niewątpliwie zasłużyli na dobrą rozrywkę w postaci zabawy choinkowej, która odbyła się w piątek – 27 stycznia.

            Były konkursy, kółeczka,„Kaczuchy”. Niektóre dzieci przygotowały ciekawe kostiumy karnawałowe. Wśród radosnych, rozbieganych przebierańców można było dostrzec , piękne księżniczki, piratów, strażaków, czy kowbojów rodem z Dzikiego Zachodu. Nie zabrakło hitów z list przebojów. Na koniec wybraliśmy króla i królową balu. Tegoroczna zabawa choinkowa już za nami…