W środę 28 kwietnia uczniowie klas młodszych uczestniczyli w spotkaniu w dietetykiem. Dzieci poznały zasady zdrowego odżywiania oraz zostały zapoznane z programem, który ma na celu zapobiegać zjawisku nadwagi i otyłości wieku dziecięcego.
"Otyłości mówimy nie!"
Harmonogram powrotu uczniów do stacjonarnej nauki w szkołach i placówkach
Małymi krokami wracamy do normalności! Od 4 maja br. do szkoły wracają wszystkie dzieci z klas I-III szkół podstawowych, a w kolejnych tygodniach stopniowo starsi uczniowie. Od 31 maja br. szkoły i placówki oświatowe będą funkcjonowały w trybie stacjonarnym.
Sytuacja epidemiczna na tyle się poprawia, że w reżimie sanitarnym i przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa wracamy do normalnej pracy szkół. Dzięki decyzji rządu stopniowo, przez cały maj, do stacjonarnej pracy będą wracały poszczególne szkoły i placówki.
Ogólne zasady, czyli kto i kiedy wraca do nauki stacjonarnej
- Od 4 maja br. uczniowie klas I-III szkół podstawowych na terenie całego kraju wracają do nauki stacjonarnej w szkole.
Uwaga! Działalność pozostałych szkół i placówek do 16 maja br. pozostaje bez zmian (kształcenie na odległość), w tym również w zakresie praktycznej nauki zawodu.
- Od 17 maja br. uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego przechodzą na naukę w tzw. systemie hybrydowym (50 proc./50 proc.).
- Od 31 maja br. wszyscy uczniowie i słuchacze uczą się już stacjonarnie w szkołach i placówkach.
Podstawa prawna
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 29 kwietnia 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Rozporządzenie zgłoszone do publikacji w Dzienniku Ustaw).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 3 maja 2021 r.
Departament Informacji i PromocjiMinisterstwo Edukacji i Nauki
Materiały
Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla klas I-III szkół podstawowych (aktualizacja 4.05.2021 r.)
Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla klas I-III szkół podstawowych (aktualizacja 4.05.2021 r.)
Organizacja pracy szkoły od 4 maja 2021 r.
Dyrektor szkoły informuje, że od 04 maja 2021r. wracają do szkoły uczniowie klas I-III.
Lekcje odbywać się będą według tygodniowego rozkładu zajęć, obowiązującego od II półrocza.
Szkoła zapewnia opiekę świetlicową uczniom uczęszczającym na dodatkowe zajęcia i korzystających z dowozu.Odwóz według ustalonego harmonogramu:
Poniedziałek - 14:40
Wtorek - 15:35
Środa - 14:40
Czwartek - 14:40
Piątek - 13:45
Nadal obowiązuje reżim sanitarny ( maseczki, częste mycie rąk, zachowanie odległości społecznościowych).
Zasady pracy szkół i placówek od 26 kwietnia br.
Małymi krokami wracamy do stacjonarnej pracy szkół i placówek. Na razie, od poniedziałku, 26 kwietnia w jedenastu województwach uczniowie z klas I-III będą mieli zajęcia hybrydowo, a ci z pozostałych klas będą się uczyć jak dotychczas - zdalnie. W pozostałych pięciu województwach organizacja pracy szkół pozostaje bez zmian. Nie wprowadzamy zmian również w funkcjonowaniu przedszkoli. W kształceniu zawodowym będzie możliwość realizacji zajęć praktycznych i praktyk zawodowych. To plan na kolejny tydzień, do 2 maja. Decyzje, jak będzie wyglądała nauka w szkołach w maju poznamy po koniec kwietnia.
Nauka hybrydowa klas I-III w 11 województwach
Od poniedziałku, 26 kwietnia lekcje w systemie hybrydowym w klasach I-III w szkołach podstawowych będą mieli uczniowie w 11 województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, lubuskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, podlaskim, świętokrzyskim, lubelskim, podkarpackim, małopolskim.
Uczniowie z pozostałych klas mają zajęcia na dotychczasowych zasadach, nic się u nich nie zmienia.
Zasady nauczania hybrydowego
Dyrektor szkoły jest zobowiązany do tego, aby ustalić harmonogram zajęć w taki sposób, aby zajęcia w szkole miało nie więcej niż 50 proc. uczniów klas I-III oraz co najmniej 50 proc. – zdalnie. Powinien przy tym brać pod uwagę, w miarę możliwości, równomierne i naprzemienne realizowanie tych zajęć przez każdego ucznia.
W szkole prowadzona ma być również opieka świetlicowa dla uczniów, którzy uczą się stacjonarnie.
Podstawa prawna:
(skierowane do publikacji w Dzienniku Ustaw).
Departament Informacji i PromocjiMinisterstwo Edukacji i Nauki
Organizacja zajęć od 26 kwietnia 2021 r.
Dyrektor szkoły informuje, że od 26 do 29 kwietnia 2021r. w zajęciach stacjonarnych w szkole będą uczestniczyć uczniowie klasy I i III, natomiast w klasie II zajęcia przebiegać będą zdalnie. W związku z ustalonymi dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych na rok szkolny 2020/2021, dzień 30 kwietnia jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. Szkoła zapewnia uczniom dowozy i obiady.
Odwóz dzieci według ustalonego harmonogramu:
Poniedziałek - 14:45
Wtorek - 14:45
Środa - 13:45
Czwartek - 15:15
UWAGA OŚMIOKLASISTO!
Jeśli już teraz wiesz, że stać Cię na więcej, że zwyczajna nauka nie rozwinie Twojego potencjału, może warto pomyśleć o szkole ponadpodstawowej i klasie o profilu „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne”?
CYBER.MIL Z KLASĄ - INWESTYCJA W SWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ
Zapewne jesteś uważnym obserwatorem i widzisz, że rozwój i technika pędzą w zastraszającym tempie. Współczesny świat kładzie olbrzymi nacisk na kreatywność i niecodzienność. Ale żeby zaistnieć za kilka jako dobry specjalista, działanie musisz podjąć już dziś.
Jednym z takich rozwiązań, który może otworzyć przed Tobą okno na świat, jest nauka w szkole średniej, w klasie objętej „Programem CYBER.MIL z klasą”.
W trakcie nauki oprócz informatyki na bardzo wysokim poziomie, będziesz uczył się również takich ciekawych przedmiotów jak kryptografia, algorytmika, cyberbezpieczeństwo, zarządzanie bezpieczeństwem danych i informacji.
Sam dobrze wiesz, jak ważne są nowoczesne technologie i bezpieczeństwo. Edukacja z tych przedmiotów pozwoli Ci już dzisiaj nauczyć się obsługiwać przyszłe realia. Zdobędziesz wiedzę i kompetencji z obszaru współczesnych zagrożeń cyfrowych, zarządzania ryzykiem w zakresie cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa systemów informacyjnych oraz kryptograficznych aspektów ochrony danych.
Nie tylko w szkole
„Program CYBER_MIL z klasą” to przede wszystkim innowacja. Dlatego jako uczeń będziesz uczestniczyć przede wszystkim w praktycznych zajęciach z wykorzystaniem nowoczesnych systemów operacyjnych i pakietów obliczeń symbolicznych. Skorzystasz z możliwości obserwacji pracy w profesjonalnych jednostkach Ministerstwa Obrony Narodowej, różnych instytutów naukowych oraz firm z branży cyberbezpieczeństwa.
I co później?
Nauka w CYBER_MIL z klasą to bilet wstępu na praktycznie każdą prestiżową uczelnię. Jeśli wybierzesz uczelnię wojskową lub cywilną będzie Ci dużo łatwiej przyswoić zagadnienia z programu studiów, bo będziesz już miał solidne fundamenty. To jakie studia wybierzesz jest jednak tylko i wyłącznie Twoją decyzją.
Tylko szesnaście szkół realizujących programem CYBER_MIL z klasą są objęte bezpośrednim wsparciem Wojska Polskiego. Oprócz wsparcia finansowego do ich dyspozycji pozostają fachowe i profesjonalne jednostki patronackie, które służą dodatkową pomocą. Koordynatorem realizacji projektu w wybranych 16 szkołach w całej Polsce jest Biuro Programu Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej wspierane działaniami przez takie wyjątkowe instytucje jak Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie i Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.
Brzmi zachęcająco?
Żeby stać się uczniem takiej klasy musisz już dziś wykazać się przede wszystkim zdecydowaniem. Programem objętych jest tylko 16 szkoły w całym kraju. Po jednej w województwie.
Od września bądź jednym z nielicznych bo maksymalnie 15 uczniów w określanej klasie będzie miało możliwość uczenia się tak ekskluzywnych klasach.
Twoja przyszłość jest już tylko w Twoich rękach.------------------------------------------------------
CZYTAJ SZCZEGÓŁYOferta dla najlepszych
Ministerstwo Obrony Narodowej postawiło bardzo wysokie kryteria. Aby się do Projektu zakwalifikować szkoła musiała spełnić szereg kryteriów formalnych, m.in. prowadzić działalność dydaktyczno-wychowawczą w dziedzinie obronności państwa wpisaną w statut szkoły, posiadać klasy realizujące program z matematyki i informatyki lub matematyki i fizyki na poziomie rozszerzonym, uzyskać właściwą średnią wyników egzaminu maturalnego z matematyki w ciągu ostatnich trzech lat, zgodę organu prowadzącego na współfinansowanie programu.
Wymagania były wyśrubowane, ale dzięki temu w programie uczestniczą najlepsi z najlepszych. Dla szkół to duże wyzwanie, ale również szansa na zaistnienie na wymagającym rynku edukacji i możliwość pozyskania najzdolniejszych uczniów. Dla uczniów to z pewnością bardzo wysoka poprzeczka, ale też konkretne umiejętności i niezwykle cenna wiedza w przyszłości. Wreszcie: kto nie chciałby być wśród najlepszych? Ostatecznie do udziału w projekcie zakwalifikowano 16 szkół z całej Polski.
Trzy lata specjalistycznej edukacji
„CYBER.MIL z klasą” prowadzony będzie przez 3 pierwsze lata nauki w danym typie szkoły (licea i technika). W każdej klasie będzie ograniczona liczba uczniów – nie mniej niż 10 i nie więcej niż 15. Program nauczania obejmie takie obszary tematyczne jak: podstawy kryptografii, historia kryptografii, podstawy algorytmiki, podstawy cyberbezpieczeństwa, zarządzanie bezpieczeństwem danych i informacji. Nauka w takiej klasie umożliwi uczniom zdobycie wiedzy i kompetencji z obszaru współczesnych zagrożeń cyfrowych, zarządzania ryzykiem w zakresie cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa systemów informacyjnych oraz kryptograficznych aspektów ochrony danych.
W ramach kształcenia przewidziano zajęcia teoretyczne i praktyczne z wykorzystaniem nowoczesnych systemów operacyjnych i pakietów obliczeń symbolicznych. Planowane są także zajęcia zdalne w formie e-lerningu, wizyty studyjne w jednostkach MON, instytutach naukowych oraz firmach z branży ceberbezpieczeństwa.
Za koordynację i przebieg programu odpowiada Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” – doświadczone już w prowadzeniu tego typu projektów edukacyjnych. Nadzór merytoryczny sprawować będzie Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni oraz Wojskowa Akademia Techniczna.
Pokaźne wsparcie z budżetu
Ministerstwo Obrony Narodowej udzieli szkołom wsparcia finansowego na realizację zadania. Środki te będą mogły wykorzystać m.in. na zakup sprzętu komputerowego, drukarek, tablic interaktywnych, projektorów multimedialnych, licencji i oprogramowania, dostarczania usług internetowych. Oznacza to, że szkoły będą dobrze wyposażone, a z potrzebnych materiałów dydaktycznych uczeń będzie mógł korzystać na miejscu, bez potrzeby główkowania, jak i gdzie wykonać zadanie domowe czy prezentację.
Drzwi do kariery
Celem programu jest wykształcenie potencjalnych kandydatów na żołnierzy i pracowników Sił Zbrojnych RP, w tym szczególnie do tworzonych Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. To oznacza, że dla większości absolwentów udział w programie będzie wstępem do prestiżowych stanowisk w jednostkach podległych MON. Z pewnością wśród tegorocznych ósmoklasistów jest dużo takich, którzy interesują się mundurem, a jednocześnie ich pasją jest informatyka. To oferta dla was idealna! A co, gdy nie masz sprecyzowanych planów albo boisz się, że nawet jeśli myślisz o wojsku za kilka lat możesz zmienić zdanie? Nie martw się, to tylko propozycja. Potraktuj ją jako kolejne drzwi, które otwierają się przed tobą. Dzisiaj walka z zagrożeniem w cyberprzestrzeni to wyzwanie już nie przyszłości, a teraźniejszości i zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie w armii będzie wyłącznie rosnąć. Ale także na rynku cywilnym: przecież trudno wyobrazić sobie przedsiębiorstwo, które działa w oparciu o system informatyczny i nie chce chronić wysiłku swoich pracowników czy danych klientów. Zatem nic, czego się nauczysz, się nie zmarnuje.
Organizacja pracy oddziału przedszkolnego od 19 kwietnia 2021
Dyrektor szkoły informuje, że zajęcia oddziału przedszkolnego odbywać się będą zgodnie z obowiązującym tygodniowym planem lekcji.
Zapewniony jest dowóz dzieci, obiady.
Odwóz dzieci według harmonogramu:
Poniedziałek - 13:45
Wtorek - 13:45
Środa - 13:45
Czwartek - 13:45
Piątek - 12: 45
Zasady funkcjonowania szkół i placówek od 19 kwietnia
Od 19 kwietnia br. do pracy stacjonarnej wracają placówki wychowania przedszkolnego. Dodatkowo możliwe będzie prowadzenie zajęć sportowych w określonych typach szkół. Uczniowie i słuchacze, przystępujący w najbliższej sesji egzaminacyjnej do egzaminu zawodowego lub egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, będą mogli uczestniczyć stacjonarnie w zajęciach praktycznej nauki zawodu. Pozostałe obostrzenia w funkcjonowaniu szkół i placówek zostają przedłużone do 25 kwietnia.
Placówki wychowania przedszkolnego
Od 19 kwietnia 2021 r. zostaje przywrócona stacjonarna działalność przedszkoli, innych form wychowania przedszkolnego oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.
Zajęcia sportowe w szkołach
Od poniedziałku, 19 kwietnia 2021 r. będzie możliwość prowadzenia zajęć sportowych realizowanych na podstawie programów szkolenia sportowego w miejscu ich prowadzenia lub zdalnie – wyłącznie w zakresie, w jakim z programu szkolenia sportowego wynika możliwość ich realizacji z wykorzystaniem tych metod i technik.
Dotyczy to następujących szkół: podstawowych sportowych, mistrzostwa sportowego, z oddziałami sportowymi, oddziałami mistrzostwa sportowego, ponadpodstawowych sportowych, ponadpodstawowych mistrzostwa sportowego, oddziałów sportowych w szkołach ponadpodstawowych ogólnodostępnych i oddziałów mistrzostwa sportowego w szkołach ponadpodstawowych ogólnodostępnych.
Zasady kształcenia praktycznego dla zdających egzaminy w kształceniu zawodowym
Od poniedziałku, 19 kwietnia br. uczniowie i słuchacze przystępujący do egzaminu zawodowego lub egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w sesji czerwiec-lipiec br., mogą realizować zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu (zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe) stacjonarnie w miejscu ich prowadzenia, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, w określonych warunkach organizacyjnych.
Zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w ramach praktycznej nauki zawodu dla tych uczniów i słuchaczy mogą być prowadzone w grupach umożliwiających zachowanie dystansu społecznego, w wybranych dniach tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym 16 godzin tygodniowo. Dotyczy to szkół prowadzących kształcenie zawodowe, centrów kształcenia zawodowego oraz placówek kształcenia ustawicznego realizujących praktyczną naukę zawodu w ramach kształcenia zawodowego lub ustawicznego.
Praktyczna nauka zawodu u pracodawców
Przy zachowaniu zasad właściwych dla zakładów pracy możliwe będzie także prowadzenie praktycznej nauki zawodu u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych. Utrzymane zostały przepisy dotyczące praktyk zawodowych dla uczniów klas i semestrów programowo najwyższych kształcących się w zawodach morskich oraz praktycznej nauki zawodu (zajęć praktycznych i praktyk zawodowych) w szkołach kształcących w zawodzie technik pożarnictwa.
Praktyki młodocianych pracowników z III klas branżowych szkół I stopnia
Uczniowie III klas branżowych szkół I stopnia, będący młodocianymi pracownikami, będą odbywać zajęcia praktyczne u pracodawców, o ile u danego pracodawcy nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić ich zdrowiu.
Pozostałe szkoły i placówki
W pozostałych szkołach i placówkach zostały przedłużone dotychczasowe obostrzenia w funkcjonowaniu do 25 kwietnia br.
Podstawa prawna:
Departament Informacji i PromocjiMinisterstwo Edukacji i Nauki
Szkoły i placówki nadal pracują zdalnie – przedłużenie obowiązujących obostrzeń do 18 kwietnia
Do 18 kwietnia br. zostały przedłużone wszystkie obowiązujące zasady ograniczonego funkcjonowania szkół i placówek.
Z uwagi na nadal utrzymujący się wysoki poziom zachorowalności w kraju i konieczność zahamowania pandemii niezbędne jest przedłużenie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych.
Tak jak dotychczas, ograniczona zostaje praca stacjonarna przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego z pewnymi wyjątkami. Ograniczona jest również praktyczna nauka zawodu, w tym zajęcia praktyczne dla młodocianych pracowników.
Więcej informacji o funkcjonowaniu szkół i placówek
Podstawa prawna:
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 12 kwietnia 2021 r.
Kolorowa Wielkanoc w klasie 6
Różnorodne pisanki, kolorowe palmy, bielutkie czy żółciutkie baranki, barwne zajączki czy króliczki, wiosenne kwiaty i gałązki bukszpanu- to nieodłączne atrybuty Świat Wielkanocnych. Tradycji musiało stać się zadość, dlatego też uczniowie klasy 6 w tym roku wykonali sympatyczne zajączki, które umieścili w swoich przepięknych wielkanocnych kompozycjach. Efekty ich pracy możecie podziwiać na zdjęciach.
Kolorowych Świąt Wielkanocnych!
Prace wielkanocne naszych uczniów
SZKOLNY KONKURS NA PALMĘ WIELKANOCNĄ
W Niedzielę Palmową został rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejszą palmę. Zgodnie z tradycją nasi uczniowie we współpracy z rodzicami własnoręcznie wykonali palmy. Wszystkie prace były przepiękne i wymagały dużo pracy i zaangażowania dzieci i rodziców.
Oto nagrodzeni uczniowie:
I miejsce- Ola Kubik, Natalia Szymańska, Filip Pytlak
II miejsce- Gabrysia Roztropińska , Julia Głażewska, Marta Radwańska
III miejsce- Klaudiusz Bartkowski, Maria Figat, Patrycja Kantarska
Wyróżnienia otrzymują: Zosia Kantarska, Zosia Karpińska, Mateusz Wiśniewski, Julia Babulewicz, Daria Zastawna
Nagroda specjalna została przyznana Mateuszowi Roztropińskiemu .
Wręczenie dyplomów i nagród nastąpi po powrocie do szkoły.
Dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczniom, życzymy dalszych sukcesów w konkursach.
7
SZKOLNY KONKURS WIELKANOCNY ROZTRZYGNIĘTY!
W dniu 18.03.2021 r. w naszej szkole nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą ozdobę wielkanocną oraz kartę świąteczną. Jury dokonało oceny prac uwzględniając następujące kryteria: wkład pracy własnej, pomysłowość oraz staranność wykonania. Pomimo tak trudnego okresu pandemicznego, w którym obecnie żyjemy oraz zawieszenia zajęć stacjonarnych, konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów.
Laureatami konkursu zostali:
I miejsce: Karolina Kubanowska, Maria Gal Kalendarov
II miejsce: Aleksandra Kubik, Julia Babulewicz
III miejsce: Oscar Gal Kalendarov, Martyna Sylwestrzak
Wyróżnienia otrzymali: Kornelia Nowecka, Gabriela Roztropińska, Marta Radwańska
Wręczenie dyplomów oraz nagród nastąpi po powrocie uczniów do szkoły. Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie. Gratulujemy laureatom i życzymy wielu sukcesów w konkursach, zarówno szkolnych, jak i pozaszkolnych!
2
Zawieszenie pracy stacjonarnej przedszkoli do 11 kwietnia
Do 11 kwietnia ograniczona zostanie praca stacjonarna przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego z pewnymi wyjątkami. Ograniczeniem objęto również praktyczną naukę zawodu, w tym zajęcia praktyczne dla młodocianych pracowników.
Z uwagi na wysoki wzrost zachorowalności w kraju i konieczność zahamowania pandemii konieczne jest wprowadzenie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych.
Przedszkola
Od 29 marca do 11 kwietnia ograniczone będzie stacjonarne funkcjonowanie przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego. Ograniczenie to będzie polegało na prowadzeniu zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego ustalonego przez dyrektora sposobu realizowania zajęć.
Wyjątki w pracy placówek wychowania przedszkolnego
Placówki wychowania przedszkolnego mają obowiązek prowadzić zajęcia stacjonarne dla dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego oraz dzieci osób zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, a także innych osób realizujących zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Dyrektor, jako osoba odpowiedzialna za zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków funkcjonowania przedszkola w reżimie sanitarnym oraz jako osoba znająca potrzeby rodzin przedszkolaków, podejmuje decyzję o zapewnieniu właściwej liczby miejsc dla dzieci rodziców zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz rodziców realizujących zadania publiczne w związku z koniecznością zahamowania pandemii w Polsce. Warunek – wniosek rodziców złożony do dyrektora przedszkola /szkoły podstawowej z oddziałami przedszkolnymi lub osoby kierującej inną formą wychowania przedszkolnego.
Wsparcie powinny uzyskać rodziny, w których przynajmniej jeden z rodziców jest zatrudniony w podmiocie leczniczym lub świadczy usługi na rzecz przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się pandemii.
Bez zmian pracują przedszkola specjalne, oddziały specjalne w przedszkolach ogólnodostępnych oraz oddziały przedszkolne specjalne w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych.
Praktyczna nauka zawodu i młodociani pracownicy
Do 11 kwietnia br. ograniczona będzie praktyczna nauka zawodu organizowana przez szkoły i placówki prowadzące kształcenie zawodowe. Zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu, w tym zajęcia w formach kursowych, będą prowadzone zdalnie – o ile z programu nauczania wynika taka możliwość.
Ponadto do 11 kwietnia br. młodociani pracownicy z branżowych szkół I stopnia nie będą mieli organizowanych zajęć praktycznych u pracodawców. Pracodawca jest zobowiązany zwolnić młodocianego pracownika z obowiązku świadczenia pracy.
Rozporządzenie wchodzi w życie 29 marca 2021 r.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 26 marca 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. (Rozporządzenie czeka na publikację w Dzienniku Ustaw).
Departament Informacji i PromocjiMinisterstwo Edukacji i Nauki
Wracamy czasowo do nauki zdalnej
Do 11 kwietnia uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych będą uczyli się zdalnie – to najważniejsza zmiana w funkcjonowaniu szkół i placówek wprowadzona z powodu pogarszającej się sytuacji epidemicznej. Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych: sportowych, mistrzostwa sportowego, szkół z oddziałami sportowymi i oddziałami mistrzostwa sportowego będą realizowali wszystkie zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość
Nowe zmiany obowiązujące od 22 marca do 11 kwietnia
Z uwagi na wysoki wzrost zachorowalności w kraju, od 22 marca do 11 kwietnia, naukę w trybie zdalnym będą realizowali uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży w całym kraju.
Ponadto w tym okresie, dla dzieci z klas I-III szkoły podstawowej, których rodzice pracują w podmiotach leczniczych lub wykonują zadania publiczne w związku ze zwalczaniem COVID-19, szkoła ma obowiązek zorganizować opiekę świetlicową oraz zajęcia zdalne na terenie szkoły. Warunkiem jest wniosek rodziców.
Co pozostaje bez zmian do 11 kwietnia
Placówki wychowania przedszkolnego nadal pracują bez zmian, przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego.
Do 11 kwietnia zostaje przedłużone kształcenie na odległość dla szkół:
-
ponadpodstawowych,
-
szkół dla dorosłych,
-
placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego.
Zasady działania szkół i placówek specjalnych pozostają również bez zmian.
Organizacja praktycznej nauki zawodu, w tym nauki dla uczniów branżowych szkół I stopnia będących młodocianymi pracownikami, zostaje utrzymana na dotychczasowych zasadach.
Ponadto dyrektor szkoły nadal ma obowiązek organizowania nauczania zdalnego lub stacjonarnego na terenie szkoły ze względu na rodzaj niepełnosprawności ucznia lub – ma taką możliwość – ze względu na inne przyczyny uniemożliwiające uczniowi naukę zdalną w domu.
Dyrektorzy szkół nadal mogą organizować uczniom klas ósmych oraz klas maturalnych konsultacje indywidualne lub w małych grupach.
Dyrektor szkoły, centrum lub placówki może udostępnić pomieszczenia w szkole, centrum lub placówce do przeprowadzania poszczególnych stopni konkursów, olimpiad lub turniejów, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.
Informacja na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie zostało skierowane do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wejdzie w życie 22 marca br.
źródło: https://www.kuratorium.waw.pl/pl/informacje/aktualnosci/15583,Wracamy-czasowo-do-nauki-zdalnej-w-szkolach.html
-
POWIATOWY KONKURS FOTOGRAFICZNY „CZTERY PORY ROKU”
Sochaczewskie Centrum Kultury zaprasza do wzięcia udziału w Powiatowym Konkursie Fotograficznym „Cztery pory roku”. Zadaniem uczestników jest uwiecznienie na fotografii aktualnej pory roku. Konkurs adresowany jest do dzieci, młodzieży i dorosłych – mieszkańców powiatu sochaczewskiego. Konkurs podzielony jest na 4 etapy. Każdy z nich poświęcony jest aktualnej porze roku.
Komisja przyzna jedną nagrodę główną w każdej z kategorii wiekowych oraz wyróżnienia. Laureaci zostaną powiadomieni telefonicznie lub drogą e-mailową. Termin nadsyłania zgłoszeń w oparciu o daty roku kalendarzowego:„Cztery pory roku. Zima” – od 21 grudnia 2020 roku do 19 marca 2021 roku
„Cztery pory roku. Wiosna” – 20 marca 2021 roku do 21 czerwca 2021 roku
„Cztery pory roku. Lato” – od 22 czerwca 2021 do 21 września 2021 roku
„Cztery pory roku. Jesień – od 22 września 2021 roku do 21 grudnia 2021 roku
Każdy z etapów konkursu zostanie rozstrzygnięty osobno. Wyniki konkursu zostaną podane na stronie internetowej Sochaczewskiego Centrum Kultury oraz na Facebooku, w ciągu 10 dni od wyznaczonej daty nadsyłania zgłoszeń.
Fotografie należy wysłać drogą elektroniczną na adres: konkursy.sck@gmail.comW tytule maila należy wpisać tytuł konkursu.
Wymagany format zdjęć: jpg o wymiarach minimalnie 1200×1600 pikseli, w plikach nie przekraczających 2MB.
Do maila należy dołączyć wypełnioną kartę zgłoszenia i podpisaną klauzulę rodo (brak załączników uniemożliwia udział w konkursie).
Kubusiowi Przyjaciele Natury 2020/2021
Od września 2020 roku uczniowie klasy I brali udział w programie edukacyjnym "Kubusiowi Przyjaciele Natury". W ramach realizacji programu, najmłodsi poznali zasady dbania o środowisko naturalne, aktywnego wypoczynku i odżywiania. Nauczyli się segregować odpady, wybierać odpowiednie formy ruchu oraz rozpoznawać korzyści jakie płyną ze spożywania warzyw i owoców. Poznali podstawowe zasady ekonomii i oszczędzania oraz ich wpływ na środowisko.
Akademia Bezpiecznego Puchatka 2020/2021
Od września 2020 r. uczniowie kl. I Szkoły Podstawowej w Wyczółkach realizowali program "Akademia Bezpiecznego Puchatka". W ramach programu dzieci poznawały i utrwalały wiedzę o zasadach ruchu drogowego, dowiadywały się jak unikać zagrożeń i jak bezpiecznie spędzać czas w szkole i w czasie zabaw. Poznały również podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy. W styczniu 2021r. przystąpiły do Ogólnopolskiego Testu Bezpieczeństwa i uzyskały w nim bardzo dobre wyniki.
NAUKA HYBRYDOWA W KLASACH I-III W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. JANUSZA KUSOCIŃSKIEGO W WYCZÓŁKACH 15.03-26.03.2020 r.
Nauka hybrydowa w klasach I-III szkół podstawowych w województwie mazowieckim od 15 do 28 marca
W związku zapowiedzią wprowadzenia nowych obostrzeń sanitarnych od dnia 15 marca 2021 r. m.in. na terenie województwa mazowieckiego, przekazujemy informację o funkcjonowaniu szkół i placówek.
Od poniedziałku 15 marca br. uczniowie klas I-III szkół podstawowych z województwa mazowieckiego będą mieli zajęcia w systemie tzw. hybrydowym, a dzieci i młodzież ze starszych klas nadal będą się uczyć zdalnie.Od 15 do 28 marca zajęcia w szkołach podstawowych na terenie województwa mazowieckiego dla uczniów klas I-III będą prowadzone hybrydowo, tzn. naprzemiennie. Co to w praktyce oznacza? Dyrektor szkoły będzie zobowiązany zorganizować naukę, stosując następującą zasadę:
nie więcej niż 50 proc. uczniów będzie mieć zajęcia w budynku szkoły
co najmniej 50 proc. uczniów będzie mieć lekcje zdalnie.
Do decyzji dyrektora szkoły należy ustalenie harmonogramu prowadzenia zajęć zgodnie z powyższym podziałem, biorąc pod uwagę – w miarę możliwości – równomierne i naprzemienne rozdzielenie nauki na tryb zdalny i stacjonarny.Starsi uczniowie z naszego regionu będą uczyć się na dotychczasowych zasadach. Utrzymane są również zasady pracy placówek wychowania przedszkolnego.
Więcej informacji na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Archiwum Aktualności