• Tydzień Bibliotek 2022

        • W dniach 8 – 15 maja 2022 r. odbywał się XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. W tym roku jego hasło brzmiało: „Biblioteka – świat w jednym miejscu”. W akcję promocji czytelnictwa, podkreślania roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia oraz edukacji włączyła się też biblioteka szkolna. Przez cztery kolejne dni uczniowie, podzieleni na kategorie wiekowe, mogli wziąć udział w konkursach związanych z książkami. Uczestnicy akcji musieli wykazać się oczytaniem, dobrą pamięcią i umiejętnością kojarzenia. Zadania były różne: krzyżówki literackie, uzupełnianie tytułów dzieł oraz rozpoznawanie ich autorów, odpowiadanie na pytania związane z treścią znanych utworów, umieszczanie postaci we właściwych lekturach. Te osoby, które zebrały największą ilość punktów, otrzymają nagrody. A są to:

          w kategorii klas I – III

          Wiktoria Baczyńska – 27 pkt. I miejsce

          Maja Kukieła – 27 pkt. I miejsce

          Gabriela Roztropińska – 26,5 pkt. II miejsce

          Maria Gal Kalendarov – 20 pkt. III miejsce

          w kategorii klas IV – VI

          Nikola Rychlicka – 41 pkt. I miejsce

          Krzysztof Mechacki – 38 pkt. II miejsce

          Zuzanna Lesczyńska – 18,5 pkt. III miejsce

          w kategorii klas VII – VIII

          Maja Pindor – 69 pkt. I miejsce

          Agata Grabowska – 68 pkt. II miejsce

          Patrycja Kantarska – 68 pkt. II miejsce

          Karolina Wróbel – 57 pkt. III miejsce

           

        • Tydzień Bibliotek 2021

        • W dniach 8 – 15 maja 2021 r. obchodziliśmy XVIII Tydzień Bibliotek. Z tej okazji biblioteka szkolna przygotowała konkursy dla klas IV-VI i VII-VIII. Przez cztery kolejne dni uczniowie rozwiązywali zadania związane z książką, czytaniem, pisarzami... Musieli np. znaleźć ukochaną/ukochanego znanej postaci (literackiej, filmowej, historycznej), odpowiedzieć na pytanie, w jakiej książce mieszka dany bohater czy poprawić błędnie podany tytuł utworu. W zabawie wzięło udział 10 osób.

          A oto lista nagrodzonych uczniów:

          Klasy IV-VI

          Filip Pytlak (46 pkt.) – I miejsce

          Krzysztof Mechacki (36 pkt.) – II miejsce

          Klasy VII-VIII

          Bartłomiej Orzechowski (37 pkt.) - I miejsce

          Agata Grabowska (32 pkt.) - II miejsce

          Patrycja Kantarska (25 pkt.) - III miejsce

        • Tydzień Bibliotek 2020

        • W dniach 8 - 15 2020 r. maja odbywał się Tydzień Bibliotek. W tym roku akcja przebiegała pod hasłem „Zasmakuj w bibliotece” i nasza biblioteka włączyła się do niej, organizując wirtualny konkurs „Jak czytam?”. Zadaniem uczestników, uczniów klas I-VIII, było wykonanie zdjęcia lub rysunku przedstawiającego ich podczas lektury, prezentującego sposób i okoliczności czytania książek - jak czytają, co czytają, w jakim miejscu czytają, czy ktoś (coś) im wtedy towarzyszy. Trzy osoby - Agata Grabowska, Nikola Rychlicka i Julia Babulewicz - zechciały zaprezentować swój wizerunek podczas czytania, co widać na załączonych obrazkach. Dziękujemy!

        • Czytanie dzieciom

        • W obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom (1-9 czerwca 2019 r.) aktywnie włączyła się nasza biblioteka. Czytanie uczniom z klas I – III odbywało się na długich przerwach w dniach: 3, 4 i 7 czerwca. W poniedziałek dzieci słuchały wierszy z książki „Poznaję zawody” w wykonaniu szkolnych wolontariuszek. We wtorek poznały opowiadanie „Czy ktoś naprawdę lubi warzywa?” (seria z Leną), które pięknie zinterpretowała pani pielęgniarka Mariola Zaczek. Utwór dał okazję do rozmowy o zasadach zdrowego odżywiania. Natomiast w piątek gimnazjalistka należąca do Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyczółkach przedstawiła historię zaginionego pingwina, którego odnalazł... dzielny strażak Sam.

           

        • Zaczytaj się po uszy

        • Od 1.09.2017 r. do 8.05.2018 r. trwał w Bibliotece Publicznej Gminy Sochaczew i jej Filiach - w Wyczółkach (z siedzibą w Szkole Podstawowej im. J. Kusocińskiego) i Wymysłowie - konkurs czytelniczy pt. „Zaczytaj się po uszy”.  W dniu 17 maja w odbyło się podsumowanie konkursu. Z naszej szkoły do biblioteki w Kątach udała się sześcioosobowa grupa najaktywniejszych dziecięcych czytelników wraz z towarzyszącymi jej uczniami klasy IV.

          Uroczystość zaczęła się od spotkania z p. Łukaszem Kucińskim, rysownikiem komiksów. Pan Łukasz, ubrany w strój Supermana, w bardzo miłej i swobodnej atmosferze, przy dużym zaangażowaniu publiczności,  przeprowadził lekcję tworzenia komiksów. Pokazał, jak paroma pociągnięciami ołówka (tu: markera) można naszkicować postać i wyczarować na jej twarzy uśmiech, złość, gniew,  zdziwienie bądź lęk. Wypowiedzi bohaterów czy narratora (tekst poboczny) umieszcza się w dymkach, które mają określony kształt w zależności od tego, czy postać mówi, myśli czy wyraża głosem jakieś silne emocje. W historyjkach obrazkowych używa się też piktogramów i onomatopei.

          Następnie odbyło się rozdanie nagród i dyplomów dla najaktywniejszych czytelników. W Filii Bibliotecznej w Wyczółkach najwięcej książek wypożyczyły: Marta Radwańska, Patrycja Kantarska, Zofia Kantarska, Lena Kwiatkowska, Dagmara Olejniczak, Daria Zastawna.

          Po poczęstunku uczniowie wrócili do szkoły – pełni wrażeń, pomysłów na własne komiksy i zmotywowani do czytania książek.

           

        • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

        • W ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”dotyczącego wspierania w latach 2016–2020 organów prowadzących szkoły oraz bibliotek pedagogicznych w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych, biblioteka szkolna otrzymała w roku 2017 środki finansowe na zakup książek. Księgozbiór biblioteki wzbogacił się o 462 woluminy. Cenną wskazówką przy wyborze książek były wypowiedzi uczniów na temat ich zainteresowań przekazywane podczas rozmów i porad czytelniczych w bibliotece szkolnej. Dzięki otrzymanym środkom finansowym biblioteka została doposażona w lektury szkolne, które stanowiły nie więcej niż 30% zakupionych książek, jednak największym zainteresowaniem cieszą się tzw. „Nowości wydawnicze”. Zakupiono także pozycje uwzględniające potrzeby uczniów niepełnosprawnych.

          Tak ciekawie doposażony księgozbiór pozwolił uczniom miło spędzać czas na przerwach, dostarczał radosnych emocji, wielu wrażeń oraz rozbudzał zainteresowania. Program otworzył możliwości do nowych, ciekawych działań w bibliotece i w szkole.

           

           

          • "Jak nie czytam, jak czytam"

          • Dnia 1 czerwca 2017 r. o godz. 10.00 dzieci z klas I-III SP czytały wspólnie ze swymi paniami na korytarzu szkolnym, a uczniowie z klas IV-VI SP i I-III G zebrali się wraz z nauczycielami w sali gimnastycznej. Każdy miał w ręku książkę (przyniesioną z domu lub wypożyczoną z biblioteki; egzemplarze obszerne objętościowo, ale i mniejsze rozmiarami). Uczestnicy akcji usiedli po turecku, tworząc dwa kręgi. Zaczęło się czytanie. Uczniowie po kolei przedstawiali na głos pierwsze zdanie z wybranego przez siebie utworu. Na koniec niespodzianka – cukierkami zostały nagrodzone te osoby, które najpiękniej, najbardziej wyraziście przeczytały swój fragment. Potem odbył się konkurs wiedzy o książce. Pytania (a było ich ok. 40) dotyczyły biblioteki, utworów literackich, pisarzy, np. z jakiego języka pochodzi słowo biblioteka, kto wynalazł druk, kto był pierwszym polskim noblistą w dziedzinie literatury, podaj tytuł i autora książki, która została sfilmowana, jakiemu pisarzowi poświęcony jest rok 2017, co to jest „biały kruk”. Każdy, kto udzielał poprawnej odpowiedzi, częstowany był słodkościami. Akcja na hali zakończyła się wspólnym zdjęciem, na którym uwieczniono wszystkich uczestników czytania. Pomysłodawczynią takiej formy fotografii była uczennica z kl. III gimnazjum. 

            Akcja wszystkim się podobała i wejdzie na stałe do szkolnego "repertuaru".