• Rok szkolny 2022/2023

          • 7 czerwca w bibliotece odbyło się pasowanie na czytelnika 📚📖uczniów klasy I. W przygotowanie uroczystości włączyły się siódmoklasistki. Pierwszaki wykazały się znajomością bohaterów książkowych 📙📘📗📕(m.in. Kicia Kocia, Peppa, Bolek i Lolek, Kubuś Puchatek, Barbie, Scooby-Doo, ) oraz świetnie poradziły sobie z zagadkami dotyczącymi zawodów. Ponadto udowodniły, że świetnie znają wszystkie litery i potrafią z nich układać odgadnięte słowa. Bez trudu też podały też zasady obchodzenia się z książką. Po wysłuchaniu wiersza „Rzepka” dzieci wskazały właściwą kolejność postaci wyciągających z ziemi oporne warzywo.

            Na koniec każdy otrzymał pamiątkowy dyplom, zakładkę do książki i plakietkę „Czytelnik”

          • Rok szkolny 2021/2022

          • W tym roku uroczystość pasowania na czytelnika wyglądała trochę inaczej niż zazwyczaj, nie zamknęła się w jednym dniu, lecz trwała prawie tydzień (8-15 maja 2022 r.). Pierwszoklasiści ze swoja panią, Magdaleną Dąbrowską, bardzo aktywnie w tym czasie współpracowali z biblioteką. Najpierw odwiedzili wypożyczalnię książek, przyjrzeli się księgozbiorowi i pracy bibliotekarza, dowiedzieli się, jak powstaje książka, kto pracuje przy jej tworzeniu i jaki jest efekt końcowy. Potem dzieci… wydały własną książkę. Zaadaptowany tekst baśni „Złotowłosa i trzy misie” pięknie przepisały, wykonały kolorowe ilustracje. Poszczególne kartki zostały później połączone i oprawione. Na okładce pojawiły się odpowiednie napisy – autor i tytuł utworu, a w środku – nazwiska redaktora, ilustratorów oraz data i miejsce wydania książki. Gotowe dzieło dzieci zaprezentowały całej społeczności szkolnej. Następnie, już w kameralnym gronie, w bibliotece, odbyła się dalsza część pasowania na czytelnika. Pierwszaków czekały konkurencje. Musiały, podobnie jak Kopciuszek, oddzielić mniejsze ziarna (soczewicy) od większych (ciecierzycy), rozpoznać postacie ze znanych utworów, rozwiązać zagadki. Przypomniały też, jak należy obchodzić się z książkami, aby długo służyły one czytelnikom.

            Na koniec dzieci otrzymały odznakę z napisem „Czytelnik”, a pani dyrektor wręczyła im pamiątkowe dyplomy.

          • Rok szkolny 2018/2019

          • W tym roku pasowanie na czytelnika odbyło się podczas XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom (1-9 czerwca 2019 r.).

            Pierwszaki obejrzały przedstawienie w wykonaniu uczniów klasy V. Potem widząc okładkę książki, musiały odgadnąć jej tytuł lub podać nazwę głównego bohatera. Dzieci bezbłędnie rozpoznały m.in. Smerfy, Maszę, świnkę Peppę, Barbie, Kubusia Puchatka, Misia Uszatka, Bolka i Lolka. Następnie każdy losował literę i podawał wyraz zaczynający się od niej. Dzieci wysłuchały też wiersza J. Tuwima „Rzepka” i ustaliły kolejność występujących w niej postaci. Na koniec sprawdzono znajomość zasad zachowania się w bibliotece i obchodzenia się z książką. Wszyscy uczniowie klasy I spisali się na medal i w nagrodę otrzymali dyplomy oraz zakładki w kształcie lisków.

          • Rok szkolny 2017/2018

          • W czerwcu 2018 r. tradycyjnie odbyło się w bibliotece pasowanie na czytelnika uczniów klasy I. Dzieci obejrzały przygotowane przez dziewczęta z kl. VII i IIg przedstawienie pt. „Królewna się nudzi”. Rozkapryszona córka królewskiej pary miała już dość wspaniałych zabawek, zapragnęła dostać książeczkę. Na jej poszukiwania został wysłany dobosz Jaś, który po długiej wędrówce trafił wreszcie do biblioteki, gdzie znalazł mnóstwo przeróżnych książek, w dodatku mógł je wypożyczyć dla królewny, nie płacąc ani grosza. Następnie pierwszaki musiały zmierzyć się z dwoma zadaniami: odgadnąć właściwe tytuły utworów dla dzieci poplątanych przez złośliwego chochlika (np. zmienić „Królową deszczu” na „Królową śniegu” czy „Bolka i Tolka” na „Bolka i Lolka”) oraz ułożyć z rozsypanych sylab wyrazy związane z biblioteką i czytaniem. Ze wszystkimi konkurencjami dzieci poradziły sobie wyśmienicie; doskonale wiedziały też, jak należy obchodzić się z książką i jak zachowywać się w bibliotece. W nagrodę otrzymały pamiątkowe dyplomy i zielone zakładki – żabki.

          • Rok szkolny 2016/2017

          • W roku szkolnym 2016/2017 w ramach „Pasowania na czytelnika” dzieci z klasy I z dużym zainteresowaniem obejrzały „kukiełkowe” przedstawienie „Żabi król”. Adaptację baśni braci Grimm przygotowały uczennice klasy VI, wcielając się za kulisami w role królewny, żaby (królewicza), króla i wiernego sługi – Henryka.  Pierwszaki wysłuchały też wiersza J. Tuwima „Rzepka” i wykonały zadanie, które polegało na uporządkowaniu we właściwej kolejności postaci występujących w tekście. Kolejną konkurencją było odgadywanie czteroliterowych wyrazów i pokazywanie tych słów przed publicznością. Następnie dzieci wymieniały znane im utwory literackie. Tu najczęściej padały tytuły baśni. Na koniec przypomniano regulamin biblioteki i zasady obchodzenia się z książką, a wszystkich uczestników pasowania obdarowano zakładkami do książek w kształcie myszy.

          • Rok szkolny 2015/2016

          • Dnia 2 marca 2016 r. w bibliotece odbyło się pasowanie na czytelnika. W przygotowanie uroczystości dla uczniów z klasy Ia i Ib tym razem zaangażowały się dziewczęta należące do koła czytelniczego. Powitały gości i zapewniły, że są oni zawsze mile widziani w bibliotece, gdzie panuje miła atmosfera, gdzie można wybierać i wypożyczać książki. Tu nikt nie stawia stopni i do niczego nie zmusza. Należy jednak pamiętać o pewnych zasadach: nie brudzić książek, nie rysować i nie pisać po nich, nie zaginać rogów, nie wyrywać kartek. Potem pierwszoklasiści przystąpili do trzyczęściowego egzaminu. Z pierwszym etapem - zagadkami literackimi - poradzili sobie doskonale. Świetnie też znają alfabet, co udowodnili, bez problemu wymieniając wyrazy zaczynające się na wybraną literę. Z łatwością rozwiązali krzyżówkę z hasłem „czytelnik”. Po ślubowaniu dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i zakładki do książek w kształcie kota.

          • Rok szkolny 2014/2015

          • W tym roku szkolnym 2014/2015 pasowanie na czytelnika uczniów klasy I odbyło się 30 marca 2015 r. Czternaścioro dzieci, wraz ze swoją wychowawczynią, p. M. Rogalą, zgromadziło się w bibliotece, gdzie czekały na nich różne niespodzianki i wyzwania. Najpierw koledzy z IV klasy zachęcali pierwszoklasistów do korzystania z bogatych zasobów biblioteki. Pokazywali, że na półkach czekają na nich książki „ładne, kolorowe, stare i nowe, wszystkie do czytania od zaraz gotowe”. Przekonywali, że „książka radości daje tyle, w wielki nieznany świat wprowadza”, że kto umie czytać, może przenieść się w różne ciekawe miejsca, przeżywać przygody, podróżować, poznawać nowych ludzi, zwierzęta, morza, góry…Oczywiście przypomnieli też, czego książki nie lubią: brudnych rąk, tłustych plam, wyrywania kartek, mazania, zaginania rogów, zwijania w rulon. Następnie sprawdzono, czy uczniowie kl. I znają wszystkie litery. Okazało się, że alfabet nie kryje już przed nimi żadnych tajemnic. Doskonale też poradzili sobie z rozpoznaniem bohaterów literackich: Kopciuszka, Kubusia Puchatka, Franklina, świnki Peppy, Bolka i Lolka, Pinokia, Barbie, Koziołka Matołka itd. Na koniec szybko i bezbłędnie rozwiązali krzyżówkę z hasłem „biblioteka”. Mogli więc, po złożeniu odpowiedniego przyrzeczenia, wstąpić w poczet czytelników biblioteki w Wyczółkach. W nagrodę dostali dyplomy, zakładki do książek i cukierki.

          • Rok szkolny 2013/2014

          • Dnia 13.02.2014 r. odbyło się w bibliotece pasowanie na czytelnika. Pierwszaki, które poznały już wszystkie litery i coraz lepiej radzą sobie z czytaniem, mogły stać się wreszcie samodzielnymi i - miejmy nadzieję - stałymi bywalcami biblioteki. W przyjęciu trzynaściorga uczniów kl. I w poczet czytelników brali udział ich starsi koledzy z kl. III Gimnazjum. Powitali dzieci wierszami zachęcającymi do czytania i mówiącymi o pożytkach, jakie przynosi korzystanie z mądrości zawartych w książkach. Przypomniano też o obowiązku poszanowania książki. Następnie gości poddano próbom. Najpierw sprawdzono ich wiedzę na temat baśni. Potem dzieci musiały na chwilę zamienić się w Kopciuszka i oddzielić ziarna fasoli od znacznie drobniejszych ziaren grochu. Zadanie nie sprawiło uczniom wielkiego kłopotu! Na koniec pani bibliotekarka rozdała dzieciom dyplomy pasowania na czytelnika; każdy uczestnik otrzymał też zakładkę do książki.